Video: ruský tank T-90 přežije bez viditelné újmy i 3 zásahy granátem z dronu po sobě, Ukrajincům tak někdy nezbývá, než útok vzdát

Granáty shazované z improvizovaného dronu dokáží někdy zničit i velmi dobře pancéřované tanky. Na zcela uzavřený T-90M Proryv ale nemusí stačit ani 3 po sobě.

Ruský tank T-90 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinským operátorům, kteří ovládají upravené civilní drony, z nichž shazují na cíle granáty, se během bojů na Ukrajině podařilo zničit řadu cenné techniky, a to včetně tanků. V jejich případě se většinou trefili do otevřeného poklopu, čímž odpálili uloženou munici; použít je ale možné i protitankový granát. Když má ovšem moderní ruský tank jako T-90M Proryv poklopy zavřené, je nejspíše každý útok na něj jenom ztrátu času i dalších zdrojů.

Tank v okopu je zranitelný hlavně shora

Útok upraveného civilního dronu ukazuje video pod článkem – pořídila ho jednotka K2 54. mechanizované brigády ukrajinské armády. Jeden z jejích dronů objevil velmi cennou kořist, konkrétně nejnovější typ ruského hlavního bojového tanku, který byl do války na Ukrajině nasazen (má se přitom současně jednat o budoucnost ruské armády). Osádka T-90M Proryv „zahnízdila“ v okopu, což je běžná taktika chránící tank, ale nikoliv shora, dokud na něj také dron zaútočil; neměl přes sebe přitom přehozenu žádnou síť nebo jinou ochranu.

Běžné drony využívají různě upravené ruční granáty nebo munici do granátometu, ale i minometné projektily a protitankové granáty. Poslední jmenované mají schopnost proniknout pancířem, na což jsou konstruované, i když ani u nich není tato schopnost nějak extrémní. Přesto se operátor dronu z videa rozhodl na tank zaútočit. Zajímavé je pozorovat i kříž, s jehož pomocí míří – shozené granáty opravdu dopadají docela přesně.

Střechy tanků jsou chráněny jen slabě

Tank T-90M Proryv nemá na střeše tak silný pancíř jako na jiných místech (ostatně jako většina strojů), protože to v minulosti nebylo potřeba, a navíc by to neúměrně zvyšovalo hmotnost. Ale na druhou stranu není schopen běžný granát proniknout pancířem ani v těchto místech, o čemž se také ukrajinští operátoři přesvědčili. Dron přitom svrhl na tank hned 3 granáty (větší typy jich totiž mohou nést i více najednou), ale nic z videa nenaznačuje, že by byl útok úspěšný. Nějaké poškození sice vyloučit nelze, ale asi nebude velké.

Exploze granátů vypadají na videu mohutně, ale nemusí se jednat jenom o explozi samotného granátu. Tank T-90M na sobě totiž má reaktivní pancéřování Relikt, takže když ho nějaký projektil zasáhne, blok pancéřování obsahující výbušninu se odpálí, což snižuje účinek kumulativní hlavice; v případě Reliktu i kinetické. Granáty tak pravděpodobně bloky odpálily, a i když tank nejspíše příliš neponičily, bude alespoň nutné ho odeslat na výměnu těchto bloků.

Dron útočí na tank T-90M

Jak nejúčinněji se může tank dronu bránit?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články