Tchaj-wan modernizuje a nakupuje americké samohybné houfnice Paladin. Obavy z útoku Číny jsou čím dál reálnější

Ostrov tak získá další dělostřelectvo, kterým se může bránit případné čínské invazi. Do obrany věnuje stále více peněz.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Army / Public Domain
                   

Vláda ostrovního Tchaj-wanu se dohodla se Spojenými státy na dodávce dalšího moderního zbrojního systému. Tentokrát půjde o americké 155milimetrové houfnice M109A6 Paladin. Prozatím je jasné, že jich na ostrov zamíří čtyři desítky kusů. V posledních letech Tchaj-wan zvyšuje svůj obranný rozpočet a zavádí moderní zbraně. Jeho vláda se obává útoku z komunistické Číny.

Nejen děla, ale i podpůrná vozidla

Americká agentura DSCA informovala, že s prodejem samohybných děl již souhlasil Kongres. Tchaj-wan za ně zaplatí 750 milionů dolarů (16,2 miliardy korun). Dodávka ale nezahrnuje jen vlastní houfnice na pásovém podvozku. Její součásti je například i 20 podpůrných vozidel M992A2, která slouží k převážení další munice pro baterie. Dále získá i pět vozidel M88A2 sloužící k opravám obrněné techniky a kulomety.

iZdroj fotografie: U.S. Air Army / Public Domain

Ostrovní stát také obdrží pokročilý taktický datový systém používaný ke koordinaci palby a zaměřování. Součástí balíčku je především 1698 speciálních naváděcích souprav. Ty se dají připevnit na klasickou 155milimetrovou munici. Díky ní se pak granáty odpálené z hlavně dají prostřednictvím GPS navést na konkrétní cíl. Jsou určené k přesnému ničení bodových cílů a značně zvyšují efektivitu dělostřelectva.

Čína reagovala podrážděně

Tchaj-wan rozhodnutí amerických úřadů přivítal. Podle něho houfnice zemi pomohou udržet stabilitu a bezpečnost. Zcela opačná reakce přišla z komunistické Číny. Ta zopakovala své stanovisko, že Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí čínského území. Podle ní Američané tímto prodejem zbraní podkopávají suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny. USA vyzvala, aby prodej zbraní na Tchaj-wan zastavily.

iZdroj fotografie: U.S. Air Army / Public Domain

Spojené státy v posledních letech dodaly nebo v nejbližší době dodají řadu moderních systémů. Ostrov například získá nejnovější verzi stíhacích letounů F-16 Viper. Dále kupuje známý systém MIM-104 Patriot, který slouží jako obrana proti raketám a letadlům. K posílení pozemních sil zase budou určené americké tanky M1A2 Abrams a proti útoku z moře nové protilodní rakety AGM-84 Harpoon.

I bez nových houfnic je tchaj-wanské dělostřelectvo silné, ale jeho děla jsou stará i několik desetiletí. Armáda má více než tisícovku dělostřeleckých systémů včetně starších verzí samohybných houfnic M109. První z nich se začaly vyrábět již v šedesátých letech. Nová verze, kterou ostrovní stát dostane, je ale mnohem dokonalejší.

Zdroj: ArmyTechnology, DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články