Video: ruská „bestie“, supertěžké dělo 2S7 Pion, patří k nejsilnějším na světě a dostřelí až 60 km, na jeho zničení ale stačí jeden zásah

Samohybná děla 2S7 Pion nebo jejich vylepšená verze 2S7M Malka patří k nejvýkonnějším zbraním na světě. Kořeny sice mají v SSSR, i dnes ale hodně uškodí.

Ruské dělo 2S7 Pion i Zdroj fotografie: Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V ukrajinském konfliktu používají obě strany ve velkém počtu děla vyrobená ještě v Sovětském svazu. Vojáci přitom vytáhli ze skladů i velmi silná a těžká děla 2S7 Pion, v ruském případě to jsou většinou modernizovaná 2S7M Malka, a nasazují je do bojů na všech frontách. Ačkoliv nemají vysokou kadenci, vyrovnávají to svými těžkými a silnými projektily. Proto když se průzkumu podaří pozici takového děla odhalit, je jedním z prioritních cílů ke zničení.

Rusové se snažili dělo zamaskovat

Na videu pod článkem je zachycen ukrajinský útok na ruské dělo v oblasti Makijivky, pravděpodobněji se jedná o verzi Malka než Pion, ale rozdíl je nemožné rozeznat, zvláště pak ze záběrů pořízených dronem. Ruská obsluha si evidentně byla hrozby ze strany průzkumných dronů dobře vědoma, neboť stroj zamaskovala vrstvou větví, a najít ho nejspíše musel trochu zkušený operátor. Jak vidno, ruským vojákům taktika nevyšla, protože se na dělo zanedlouho zaměřilo ukrajinské dělostřelectvo.

2S7 Pion iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Ukrajinské dělo 2S7 Pion při střelbě

Tomu přitom stačila jediná rána, pravděpodobně posloužila přesná munice jako je M982 Excalibur. Po zásahu začala téměř okamžitě hořet munice ráže 203 milimetrů naskládaná evidentně v okolí vozidla umístěného v okopu. Na samotném děle je totiž zásoba jen na 4 nebo 8 ran, záleží na verzi, a je pravděpodobné že si obsluha proto naskládala další v blízkosti. Její vzplanutí samozřejmě znamenalo i okamžité zničení samotné zbraně.

2S7 Pion má značný dosah

Dělo 2S7 Pion má konstrukci starou téměř 50 let, do výzbroje sovětské armády vstoupilo v roce 1976, a dostali ho i někteří spojenci včetně Československa. Jeho úkolem byla hlavně střelba na dlouhou vzdálenost, projektil měl dosah 37,5 km, raketově poháněný až 60 km, ačkoli přesnost nebyla vysoká. Existovala přitom i jaderná munice. Umístěno je na pásovém podvozku na základě tanků T-72 a T-80, hmotnost celého kompletu je 46,5 t a rychlost až 50 km/h.

Ruské tažné dělo 2A36 Giantist-B

2A36 Giatsint-B: ohromné a ohromující ruské tažené polní dělo „potlačí“ nepřítele i v extrémních teplotách od -50 do +50 °C

Sovětský svaz v 80. letech 20. století dělo 2S7 Pion modernizoval na verzi Malka, která dostala hlavně nové řízení palby a navýšení kadence střelby z 1,5 na 2,5 za minutu. Dělo se účastnilo několika konfliktů, Sověti ho použili v Afghánistánu, Rusko pak v Čečensku a na Ukrajině od roku 2014, v současné válce ho používají i Ukrajinci. Zbraň byla zaznamenána i v Gruzii při invazi Ruska v roce 2008 nebo ve válce o Náhorní Karabach.

Zničení děla 2S7 Pion (nebp 2S7M Malka) ukrajinským dělostřelectvem

Jak si vede dělo jako je Pion proti modernějším zbraním?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články