Modulární Titus je budoucností AČR. Francouzsko-český obrněný kříženec na 6 kolech s podvozkem Tatra

Bez dostatečně mobilních a obrněných vozidel se moderní armáda, včetně té české, neobejde. Výhodou je, když má vozidlo i české kořeny.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

V posledních letech se čím dál častěji ukazuje, že armády potřebují moderní obrněná vozidla více pohyblivější než klasické obrněné transportéry, ale přitom poskytující dostatečnou ochranu vojákům. Česká armáda se již před nějakou dobou rozhodla si do této role pořídit vozidla Titus. Jde o konstrukci společnosti Nexter, avšak s velkým českým zastoupením, protože využívá osvědčeného podvozku Tatra.

Modulární konstrukce s možností úprav

V roce 2013 se na mezinárodní výstavě DSEI odhalilo nové vozidlo Titus, které vzniklo ve spolupráci Nexteru a Tatry. Umístěno je na podvozku 6×6. Bylo postaveno tak, aby poskytovalo vysokou ochranu i proti výbuchům min a nástražných náloží. Zároveň je modulární, takže může existovat v celé řadě verzí a s množstvím doplňkového vybavení podle přání zákazníka. Určeno mělo být hlavně pro české a slovenské ozbrojené síly, dále také pro zákazníky na Středním Východě a v Asii.

Titus je velmi podobný konstrukcím MRAP. Je 7,55 metru dlouhý, 2,55 metru široký a 2,73 metru vysoký. Jeho hmotnost činí 27 tun. Je schopen odolat palbě pěchotních zbraní a výbuchu silné nálože. Navíc na něho lze umístit i přídavné pancéřování, jež může ochranu zvýšit. V transportní verzi uveze tříčlennou posádku a 12 dalších vojáků. Dosahuje rychlosti až 110 kilometrů v hodině a dojezd je 700 kilometrů. Může brodit do hloubky až 1,2 metru a poradí si i s velmi náročným terénem.

iZdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
Titus

Stanice s možností mnoha zbraní

Na střeše vozidla může být umístěna celá škála výzbroje. Tou nejtěžší je rychlopalný kanon ráže 20 milimetrů na dálkově ovládané stanici ARX20. Je schopen pálit kadencí až 750 ran za minutu. To samozřejmě není jediná možná zbraň. Běžně se montují různé druhy kulometů nebo granátomet ráže 40 milimetrů. Posádka má k dispozici kamery, jež zabírají veškerý prostor kolem vozidla. Je chráněna proti účinkům zbraní hromadného ničení. Existuje i verze určená k nesení minometu ráže 120 milimetrů.

Armáda České republiky si objednala 62 těchto vozidel a bude jejich největším uživatelem. Z objednávky bude 6 vozidel velitelsko-štábních, 36 spojovacích a 20 bude zajišťovat koordinaci palebné podpory. Během podzimu 2022 procházel Titus náročnými armádními testy, dodávka je plánována na roky 2023 a 2024. Kromě toho má o ně zájem Albánie a testována byla i ozbrojenými složkami ve Francii.

Jak hodnotíte rozhodnutí armády pořídit si vozidla Titus?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články