Video: ruský 24hlavňový nepřesný raketomet TOS-1A vytvoří enormní „ohnivé pole“ během pár sekund, prakticky nic a nikdo nepřežije

Termobarické zbraně jsou proti pěchotě nesmírně účinné, raketometu TOS-1A se proto vojáci obávají oprávněně. Proti jeho střelám je takřka nemožné se ukrýt.

Raketomet TOS-1A i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Když chtějí ruští vojáci dobýt nějaký opevněný úsek fronty, poslouží k překonání odporu nepřítele například raketomety TOS-1A. Jedná se totiž o systém využívající rakety s termobarickou hlavicí, přičemž v armádách nahradil tento typ zbraně plamenomety. V místě dopadu pak střela nejenom vytvoří žhavou ohnivou kouli a vše spálí, ale zároveň také podtlak, který doslova roztrhá vnitřní orgány lidí a živočichů v okolí, hlavně co se plic týče.

Účinek ohnivé kule aerosolu je strašlivý

Termobarické zbraně fungují jinak než klasické explozivní střely; v jejich hlavici není trhavina, ale silně hořlavá směs. Ta se v cíli (většinou za pomoci malého výbuchu) rozptýlí v ovzduší do jakési aerosolové koule, a potom vzplane – některé zdroje uvádí, že je je v jejím nitru teplota kolem 3 tisíc stupňů Celsia. Navíc vytvořený podtlak, stejně jako plameny, pronikne téměř všude – do zákopů, bunkrů nebo domů. Hlavně v zastavěné oblasti je účinek takové zbraně strašlivý.

Salva z raketometů TOS-1A iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Salva z raketometů TOS-1A

Sovětští konstruktéři přišli už v 80. letech 20. století s myšlenkou využít takto upravené rakety na likvidaci nepřátelských opevnění a zákopů. Jejich výsledkem byl proto raketomet TOS-1 odpalující střely ráže 220 mm s termobarickou hlavicí. Ten měl zpočátku 30 odpalovacích tubusů, později ale počet klesl na 24. Zbraň umístili na podvozek tanku T-72, který zaručoval odolnost i mobilitu. To z důvodu, že se musel systém přiblížit nepříteli, jelikož byl dosah střel jenom 3,5 km.

Modernizovaná TOS-1A dostřelí dál a přesněji

Jelikož byl původní dosah velkým handicapem, a ke všemu zbraň ani nebyla příliš přesná, dočkala se v roce 2003 podstatné modernizace označované jako TOS-1A Solntsepyok. Nově vyvinuté střely již dokázaly zasahovat cíle do vzdálenosti 6 kilometrů, a balistický počítač zaručil mnohem vyšší přesnost. Rakety ale ani tak příliš přesné nejsou. Síla zbraně nicméně spočívá ve vypálené salvě, kdy mohou být všechny střely odpáleny během několika sekund. V praxi navíc vojáci používají i několik raketometů najednou, aby pokryli celou oblast.

Ruská armáda nasazuje TOS-1A již od začátku konfliktu na Ukrajině, v únoru 2022 jich měla ve výzbroji minimálně 45, ale v průběhu roku 2022 údajně obdržela další. Kolik jich v současnosti je, není jisté, protože minimálně 4 kusy ukořistila ukrajinské armáda, která je naopak využívá proti okupantům; další se pak podařilo zničit třeba v bojích u Vuhledaru. A i když není dokonalý, patří raketomet TOS-1A pro své ničivé následky k jedné z nejvíce obávaných zbraní.

Salva z raketometů TOS-1A

Jak etické je nasazování termobarických zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Okamžitý test schopností člověka: Jen velmi malé % pozorovatelů odhalí leoparda do 15 vteřin
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pomocník citron: Dokáže pomoci v boji proti cholesterolu, podpoří i čištění tepen
adbz.cz
adbz.cz
Aby dům příliš nevyčníval, bylo potřeba napodobit ducha místních statků: Prolnutí architektury minulých století s tou moderní