Video: moderní ukrajinský obrněný transportér BTR-4 dokázal na chvíli ustát zásah ruskou střelou Konkurs-M, za moment ale stejně vzplanul

Ukrajině se podařilo postavit moderní obrněné transportéry, ale ani jejich poměrně vysoká ochrana nemusí být při střetu s protitankovou střelou nic platná.

Ukrajinský BTR-4 na cvičení i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jedním z nejlepších obrněných transportérů ve válce na Ukrajině je ukrajinské vozidlo BTR-4. Jde o pokračovatele starších typů sovětských obrněných transportérů BTR-60 až BTR-80, ale v mnoha ohledech je lepší a disponuje i vyšší mírou ochrany. Často ho lze vidět doplněný o „slat“ mřížování, což zvyšuje ochranu proti kumulativním hlavicím protitankových střel. Ale ani dobře navržený pancíř a mřížování nemusí být dostatečné.

BTR-4 vznikl ve slavné charkovské továrně

Obrněné transportéry byly vyráběny za dob SSSR i na Ukrajině, která i po rozpadu Východního bloku v jejich produkci pokračovala. Projekt BTR-4 je dílem slavného Charkovského závodu, který se specializuje na výrobu traktorů a tanků. Práce na novém obrněném transportéru začaly zhruba na přelomu tisíciletí; představen byl v roce 2006 a o 3 roky později se dostal do výzbroje ukrajinské armády. Aktivně ho však používá také armáda nebo policie v Iráku, Indonésii a Nigérii.

Transportér se více podobá západním než sovětským nebo ruským koncepcím. Tříčlenná osádka je v odděleném samostatném prostoru, vzadu je pak místo pro výsadek 8 vojáků. Ti vystupují z vozidla zadními dveřmi nebo střešními poklopy. S přídavnou ochranou může hmotnost vozidla dosahovat až 28 tun. Na silnici se umí pohybovat rychlostí až 110 kilometrů v hodině a plavat dokáže rychlostí až 10 km/h.

Standardní výzbrojí transportéru je dálkově ovládaná věž s rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů, přičemž může být věží několik typů. Dělo bývá doplněno kulometem a transportéry mohou nést i řízené protitankové střely. Existují ale i varianty sanitního nebo opravárenského vozidla. Na základě BTR-4 byla představena i verze pro palebnou podporu MOP-4K, v jejíž výzbroji je dělo ráže 120 milimetrů a těžký kulomet.

Transportér BTR-4 ruská střela prorazila

Transportéry jsou nasazeny i v současné válce s Ruskem, a jak některé zprávy naznačují, mohou ustát zásahy ze slabších protitankových zbraní. To ale neplatí o nedávném incidentu zachyceném na videu, kdy to BTR-4 schytal do prostoru pro výsadek ruskou protitankovou střelou, zřejmě M113M Konkurs-M. Ta evidentně pronikla skrz pancíř, ale jestli byly uvnitř vojáci, není jisté. Transportér následně začal couvat, a záznamy ze záhy projíždějícího vozidla ukazují, jak hoří. Zásah byl tedy ve výsledku úspěšný.

Před zásahem (a poškozením) nicméně transportér neochránily ani „slat“ mříže na trupu. Jejich úkolem je jinak přivést kumulativní hlavici k výbuchu dříve, než se dostane k samotnému pancíři. To může fungovat proti jednodušším zbraním, třeba proti sovětským RPG-7 s běžnou hlavicí, ale v tomto případě bylo vozidlo zasaženo zřejmě zmíněnou střelou M113M Konkurs-M. Ta je silnější a má delší dolet, a také tandemovou hlavici. Určena je hlavně proti reaktivnímu pancéřování, a zdá se, že i když vybouchne už v mříži, udělá díru i do pancíře.

Ukrajinský transporér BTR-4

Jak účinné jsou podle vás slat mříže na obrněných vozidlech?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články