Turecký bezpilotní dron KAPGAN bude metlou pěchoty; vlastní vojáky přitom dokáže z bojiště odvézt nebo zneškodnit miny

Robotický kolový dron KAPGAN lze vybavit řadou zbraní, dokonce i dělem. Sestrojen bylo ale jako všestranný, nabízí i velké přepravní kapacity a další možnosti.

Turecký dron KAPGAN i Zdroj fotografie: HAVELSAN
                   

Po velkém úspěchu tureckého zbrojního průmyslu v oblasti leteckých dronů by země ráda uspěla i s drony pozemními. O jejich vývoj se pokouší ve světě řada zemí, ale stále naráží na nějako obtíže, kvůli kterým nejsou pozemní drony tak úspěšné jako letecké. Turecká firma HAVELSAN ale věří, že její vozidlo KAPGAN by u ozbrojených sil uplatnění brzy najít mohlo. Již má za sebou první zkoušky při použití těžkého kulometu.

Na dronu KAPGAN je turecký těžký kulomet

Technici umístili na robotické vozidlo věž s kulometem Canik M2 QCB ráže 12,7 milimetru. Jde o tureckou zbraň vyvinutou na základě amerického těžkého kulometu M2 Browning, jemuž se i velmi podobá. Má mít ale řadu vylepšení, a to včetně úderníku nebo hlavně s delší životností. Jeho rychlost střelby osahuje až 650 ran za minutu a efektivní dostřel je více než 1 800 metrů. Zbraň je určena hlavně na různá vozidla, ale na robotickém byla nyní otestována pravděpodobně poprvé.

A jak záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují, měly dopadnout zkoušky s kulometem velmi dobře. Jde vidět, jak z něj vozidlo KAPGAN vystřeluje celou dávku, a to při maximální stabilitě. Na druhou stranu vozidlo při střelbě vždy stojí a je otázkou, zda dokáže střílet i za pohybu, což může být kvůli stabilitě zbraně mnohem náročnější úkol. Kulomet měl být každopádně úspěšně testován i v noci, takže systém zjevně disponuje nějakým druhem nočního vidění.

Dron bude nosit zbraně i evakuovat vojáky

Robotické vozidlo KAPGAN je novým produktem společnosti HAVELSAN, která ho veřejnosti poprvé představila na podzim roku 2022. Zkonstruovala ho jako víceúčelové, takže kromě možnosti nosit zbraně by měl být dron schopen přepravovat různé druhy nákladů, zajišťovat evakuaci raněných vojáků, pomáhat při zneškodňování bomb, případně být osazen různými druhy senzorů a zajišťovat pro vojáky průzkum. Zvládat má i náročný terén.

Vozidlo je 3,2 metrů dlouhé a jeho hmotnost vychází na 1 400 kilogramů, pohon osmi kol pak zajišťuje elektromotor rychlostí až 25 kilometrů v hodině. Na jedno nabití má být KAPGAN schopen fungovat až 6 hodin. Jeho užitečné zatížení je až 600 kilogramů, proto je na něj možné přimontovat různé druhy zbraní. HAVELSAN jich chce celou řadu během roku 2023 otestovat, přičemž tvrdí, že by na vozidle mělo být i rychlopalné dělo ráže 30 milimetrů. O jeho odolnosti, například proti palbě z ručních zbraní, ale firma zatím údaje neuvedla.

Jak užitečný může být turecký KAPGAN?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články