Turecký samohybný minomet Alkar je excelentní zbraň: pálit dokáže automaticky do všech směrů, a to i projektily NATO

Turecko dokázalo vyvinout velmi kvalitní minometný systém umístěný na obrněném vozidle. Jeho sílu podtrhuje automatické nabíjení a špičkové řízení palby.

Turecký samohybný minomet Alkar i Zdroj fotografie: BMC
                   

Samohybné minomety používá turecká armáda již řadu let, ale dlouho se musela spokojit s dováženými výrobky, což ale přestává platit. Stále se rozrůstající moderní turecký zbrojní průmysl dokázal vyprodukovat vlastní systém nazvaný Alkar. Jde o těžký minomet pro kolové i pásové podvozky, přičemž lze na platformu použít i hlaveň středního minometu. První exempláře již dostali turečtí četníci.

Modul s možností instalace na různá vozidla

Samohybný minomet Alkar představila turecká společnost Aselsan v roce 2017. Jde vlastně o speciální platformu, kterou lze nainstalovat na různá kolová nebo pásová vozidla. Jedná se o modul využívající těžký minomet ráže 120 milimetrů s drážkovanou hlavní, ale existuje i menší verze s minometem ráže 81 milimetrů. Umístěn je na otočné plošině, což zbrani po instalaci na vozidlo umožňuje střílet do libovolného směru.

Minometný systém Alkar iZdroj fotografie: Aselsan
Minometný systém Alkar

Pro potřeby turecké armády byly minomety umístěny na domácí obrněné vozidlo typu MRAP označované jako BMC Vuran 4×4. Na představených exemplářích je zbraň namontována v zadní části vozidla s otevíratelnou střechou. Turecká společnost BMC ho světu představila v roce 2019, přičemž je 3,2 metru dlouhé a osádce zajišťuje ochranu proti projektilům z těžkého kulometu i výbuchu min. Auto se pohybuje rychlostí 60 kilometrů v hodině a jeho dosah je 1000 kilometrů.

Vše probíhá v automatickém režimu

Výhodou zbraně je skutečnost, že minometná platforma je plně automatická; obsluha ji tedy ovládá z vnitřku vozidla. Automatické je i nabíjení, turecký minomet dokáže používat standardní projektily ráže 120 milimetrů zavedené v zemích NATO. Moderní řízení palby má pak zajišťovat i vysokou přesnost, systém umí například automaticky vyhodnocovat vliv počasí nebo další okolnosti.

Výrobce ve svých materiálech tvrdí, že má být Alkar schopen palby minutu poté, co osádka s vozidlem zaujme pozici. Nabití dalšího projektilu by systému mělo trvat méně než 10 sekund. Turecký minomet může zasahovat cíle do vzdálenost až 8 kilometrů, minimální vzdálenost pro střelbu je pak 1 500 metrů.

Jak užitečná zbraň může být automatický samohybný minomet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články