Turecký samohybný minomet Alkar je excelentní zbraň: pálit dokáže automaticky do všech směrů, a to i projektily NATO

Turecko dokázalo vyvinout velmi kvalitní minometný systém umístěný na obrněném vozidle. Jeho sílu podtrhuje automatické nabíjení a špičkové řízení palby.

Turecký samohybný minomet Alkar i Zdroj fotografie: BMC
                   

Samohybné minomety používá turecká armáda již řadu let, ale dlouho se musela spokojit s dováženými výrobky, což ale přestává platit. Stále se rozrůstající moderní turecký zbrojní průmysl dokázal vyprodukovat vlastní systém nazvaný Alkar. Jde o těžký minomet pro kolové i pásové podvozky, přičemž lze na platformu použít i hlaveň středního minometu. První exempláře již dostali turečtí četníci.

Modul s možností instalace na různá vozidla

Samohybný minomet Alkar představila turecká společnost Aselsan v roce 2017. Jde vlastně o speciální platformu, kterou lze nainstalovat na různá kolová nebo pásová vozidla. Jedná se o modul využívající těžký minomet ráže 120 milimetrů s drážkovanou hlavní, ale existuje i menší verze s minometem ráže 81 milimetrů. Umístěn je na otočné plošině, což zbrani po instalaci na vozidlo umožňuje střílet do libovolného směru.

Minometný systém Alkar iZdroj fotografie: Aselsan
Minometný systém Alkar

Pro potřeby turecké armády byly minomety umístěny na domácí obrněné vozidlo typu MRAP označované jako BMC Vuran 4×4. Na představených exemplářích je zbraň namontována v zadní části vozidla s otevíratelnou střechou. Turecká společnost BMC ho světu představila v roce 2019, přičemž je 3,2 metru dlouhé a osádce zajišťuje ochranu proti projektilům z těžkého kulometu i výbuchu min. Auto se pohybuje rychlostí 60 kilometrů v hodině a jeho dosah je 1000 kilometrů.

Vše probíhá v automatickém režimu

Výhodou zbraně je skutečnost, že minometná platforma je plně automatická; obsluha ji tedy ovládá z vnitřku vozidla. Automatické je i nabíjení, turecký minomet dokáže používat standardní projektily ráže 120 milimetrů zavedené v zemích NATO. Moderní řízení palby má pak zajišťovat i vysokou přesnost, systém umí například automaticky vyhodnocovat vliv počasí nebo další okolnosti.

Výrobce ve svých materiálech tvrdí, že má být Alkar schopen palby minutu poté, co osádka s vozidlem zaujme pozici. Nabití dalšího projektilu by systému mělo trvat méně než 10 sekund. Turecký minomet může zasahovat cíle do vzdálenost až 8 kilometrů, minimální vzdálenost pro střelbu je pak 1 500 metrů.

Jak užitečná zbraň může být automatický samohybný minomet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva