Ukrajina by mohla získat světovou extratřídu pro své dělostřelectvo, houfnice PzH 2000. Výrobci tlačí liknavou německou vládu

Těžké samohybné dělostřelectvo je velmi ceněnou zbraní. Moderní děla dokážou přesně zasáhnout cíl na více než 40 kilometrů a snadno se přesunout před palbou.

i Zdroj fotografie: Gerben van Es / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina by teoreticky mohla získat jednu z nejmodernějších dělostřeleckých zbraní světa, jíž by se musela ruská vojska opravdu obávat. Konkrétně by se jednalo o německou samohybnou houfnici na pásovém podvozku PzH 2000. Transakce, za kterou má údajně stát výrobce zbraně, společnost Krauss-Maffei Wegmann, ale ještě nebyla potvrzena, zatím jde o zákulisní informace. Do všeho by byly zapojeny i německé ozbrojené síly.

Se zbraněmi by byl i výcvik

Podle týdeníku Welt by země mohla dostat až 100 těchto houfnic. Konkrétně by vše mělo probíhat tak, že Bundeswehr dá okamžitě k dispozici své starší zbraně a počká na KMW. Zbrojní společnost pro něj co nejrychleji vyrobí nové. Hodnota celé transakce by byla 1,7 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Kromě zbraní by to zahrnovalo i výcvik, protože ukrajinští dělostřelci používají jiné systémy a náhradní díly.

iZdroj fotografie: Courtney Hubbard / Public Domain
PzH 2000 na cvičení

PzH 2000 je označována za jednu z nejmocnějších dělostřeleckých zbraní svého typu na světě. Společnosti Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall na ní začaly pracovat na konci 80. let. Kontrakt na první zbraně pak od německé armády přišel v roce 1996. Od té doby se houfnice dostala i do výzbroje dalších zemí, například Nizozemí, Itálie či Řecka. Mnohde nahradila americkou houfnici M109.

Zbraň je umístěna na pásovém podvozku, který má řadu prvků společných s podvozkem tanku Leopard 2. Ten po silnici dovoluje cestovat rychlostí 64 kilometrů v hodině, v terénu až 45 kilometrů v hodině. Dojezd je 420 kilometrů. Vozidlo je 11,7 metru dlouhé a 3,6 metru široké. Jeho hmotnost je přes 58 tun. Pětičlennou osádku chrání 14,5 milimetrů silný pancíř, vozidlo má i přídavné pancéřování na střeše na ochranu proti minometným střelám.

Zbraň má velký dostřel

Jeho hlavní zbraní je houfnice z dílny Rheinmetallu ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží. Hlaveň je pochromovaná a byla postavena tak, aby dokázala vydržet rychlou střelbu a vymrštila projektily do dlouhých vzdáleností. Je zde zásoba munice na 60 ran. Vozidlo je jako sekundární zbraní vybaveno kulometem MG3 ráže 7,62 centimetru.

iZdroj fotografie: Uživatel KrisfromGermany / Public Domain
Munice do PzH 2000

Zbraň využívá modulární systém nabíjení. Dokáže vystřelit tři projektily za devět sekund a 10 za 56 sekund. Zásobu střeliva lze do vozidla doplnit za 12 minut. Standardní náboj zasáhne cíle ve vzdálenosti až 36 kilometrů. Ten s prodlouženým doletem až 47 kilometrů a s případným pohonem až 67 kilometrů. Pří testování řízeného náboje M982 Excalibur s prodlouženým doletem byla průměrná odchylka od cíle na 48 kilometrů jen jeden metr, největší tři metry.

Bojovými akcemi si PzH 2000 prošla v Afghánistánu, kde se podílela na akcích proti Tálibánu. Tehdy se zjistilo, že má problém se vypořádat s vysoce prašným prostředím, které se v Evropě nevyskytuje. I kvůli zdejším zkušenostem také byla na zbraň namontována ochrana proti střelám z minometu.

Jak dobrý nápad je dodat ukrajinským vojákům moderní houfnici PzH 2000?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články