Ukrajinci získali ruský protiletadlový systém Buk. Zbraně ze západu k nim budou proudit rychleji, zřejmě se chystá nový Land-Lease

I přes velké ztráty má ruská armáda stále velkou přesilu v technice. Bez dodávek zbraní ze zahraničí Ukrajina pravděpodobně nemůže válku ustát.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské síly jsou nyní v některých oblastech výzbroje silnější než před zahájením konfliktu 24. února. Nejenže ze západních zemí dostávají další a další zbraně, nyní i ty těžké, ale i mnohé ukořistili. Známé je používání tanků a bojových vozidel pěchoty, které ruští vojáci opustili. Tentokrát ale Ukrajinci budou moci posílit svoji protiletadlovou obranu.

Ukořistěný systém je použitelný

Podle informací vycházejících ze sociálních sítí a médií se ukrajinským speciálním silám podařilo získat baterii protiletadlového systému Buk. Získali komplet, který obsahuje odpalovací vozidlo TELAR s přebíjecím vozidlem a radarem pro zaměřování cílů. Podle ukrajinské armády jsou všechny části použitelné. Ta je může velmi snadno zařadit do výzbroje, protože systémy Buk využívá, a umí je tedy bez problémů obsluhovat.

Buk je sovětský systém protiletadlové obrany středního doletu. Byl navržen v 70. letech jako nástupce systému Kub, který mimochodem v modernizované verzi využívá česká armáda. Slouží především jako mobilní systém a byl také opakovaně modernizován. Používá se k přímé obraně jednotek v poli, logistických nebo velitelských center. Nechvalně se proslavil hlavně sestřelením malajsijského letu MH-17 donbaskými separatisty v roce 2014. Zahynulo tehdy 298 lidí.

Полювання триває!
Кілька одиниць техніки ворожої ППО захопила група ССО України під час проведення спеціальних дій….

Zveřejnil(a) Командування Сил спеціальних операцій ЗС України dne Čtvrtek 7. dubna 2022

Cíle zachytí i na 85 kilometrů daleko

Systém je určený k sestřelování letadel, dronů, vrtulníků nebo některých druhů raket. Odpalovací vozidlo TELAR je postaveno na pásovém podvozku GM-569. Věž vozidla obsahuje vpředu radar pro řízení palby a odpalovače čtyř střel. Má čtyřčlennou posádku, která je uvnitř chráněna i proti zbraním hromadného ničení. Jedna baterie většinou obsahuje dvě tato vozidla. Radar pro získávání cílů Snow Drift dokáže zachytit objekty do 85 kilometrů.

Součástí baterie pak bývá velitelské vozidlo pro řízení palby. Většinou ho doplňuje i přebíjecí vozidlo, které je také na pásovém podvozku. Má ale jeřáb, aby se dalo manipulovat s raketami, a zvládne svoji činnost za 15 minut. Během dlouhého období ve službě byly vyvinuté různé druhy. Raketa bývá 5,5 metru dlouhá a 600 až 720 kilogramů těžká. Například střely 9M317 dokážou zasahovat cíle do vzdálenosti až 50 kilometrů a výšky okolo 25 tisíc metrů.

Ukrajina by mohla získat další sovětské zbraně

Právě systémy Buk by teoreticky mohly být zbraněmi na ochranu vzdušného prostoru, které by mohly být v budoucnu dodány na Ukrajinu. Ve výzbroji je má třeba Kypr. Spojené státy údajně jednají s kyperskou vládou, aby je pro zemi poskytla. Stejně tak jako další protiletadlový systém Tor nebo tanky T-80 či vrtulníky Mi-35, což je exportní verze Mi-24. Za to by Američané Kypru dodali jejich ekvivalenty těchto zbraní. Výhodou by bylo, že Ukrajinci by se nemuseli na tyto zbraně přeškolovat.

iZdroj fotografie: Jurij Lapitskij / Creative Commons / CC BY-SA
Střely 9M317 na systému Buk

Proud zbraní a munice do napadené země může v dalších týdnech zesílit, což bude vzhledem k očekávané ruské invazi na Donbase velmi důležité. Americký senát například schválil návrh zákona podobný tomu O půjčce a pronájmu (Lande-Lease) z druhé světové války, který má pomoci s dodávkami zbraní, munice a materiálu na Ukrajinu. Fond na placení zbraní vytvořily i západní země. Podle některých zpráv z něho hradí například i dodávky zbraní a munice od českých privátních firem, a to prý až v řádu miliard korun.

Které zbraně by se měly co nejrychleji dodat na Ukrajinu?

Zdroj: DefenceBlog, TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články