Ukrajinská armáda již Rusy drtí houfnicemi M777. Jsou lehké a s municí Excalibur mají vysokou přesnost na obří vzdálenost

Klasické dělostřelectvo má stále velmi důležitou úlohu na bojišti, i když není tak pohyblivé. Přesto se konstruktéři snaží vytvořit i velká děla co nejvíce mobilní.

i Zdroj fotografie: Sarah Anderson / Public Domain
                   

Ruská invazní vojska již musí čelit palbě z moderních amerických houfnic M777, které se vlády USA, Kanady a Austrálie rozhodly dodat jako pomoc na Ukrajinu. Celkem by jich ukrajinští vojáci měli dostat 108. Podle dostupných informací je již většina této výzbroje na místě, a jelikož ukrajinští vojáci již dodané dělostřelectvo používají, museli zvládnout i nutný výcvik. Mají tak k dispozici velmi účinný zbrojní systém.

Houfnice dorazily během několika dní

První dodávka houfnic byla přitom schválena 13. dubna, další až v následujících dnech. Fakt, že již jsou na bojišti, svědčí o tom, že jejich doručení, ale i výcvik obsluhy, měly velikou prioritu. Podle dostupných informací výcvik probíhal mimo území Ukrajiny. S největší pravděpodobností se jednalo o Polsko, přes které putuje většina výzbroje směrem do napadené země. Fotografie zveřejněné americkým ministerstvem obrany ukazují, že do Evropy byly zbraně dopraveny letecky.

Houfnice M777 patří k nejmodernějším a zároveň nejlehčím dělostřeleckým zbraním svého druhu na světě, což jí dává řadu výhod. Do výzbroje začala být zaváděna v roce 2005, aby nahradila svoji předchůdkyni M198. Při její konstrukci inženýři dbali co nejvíce na to, aby byla co nejlehčí, takže je se svými 4 200 kilogramy o 42 procent lehčí, než její předchůdkyně. To umožňuje snadnou přepravu letadly, vrtulníky nebo přesun i nepříliš těžkými automobily.

I když se nejedná o samohybný dělostřelecký systém, bývá označován jako velmi mobilní. Vycvičená obsluha, která je jen pětičlenná, dokáže připravit zbraň k palbě do tří minut od dosažení palebné pozice. Za stejně dlouhou dobu pak může vše připravit k odjezdu. To je důležité třeba kvůli změnám polohy při zaměření nepřátelským radarem. Odvetnou palbou bývají obsluhy tažených děl nejvíce ohrožené

S děly musela dorazit i munice

M777 má ráži 155 milimetrů, což je běžný standard v zemích NATO. Proto spolu s houfnicemi na Ukrajinu putovalo i potřebné střelivo. Mluví se o více než 100 tisících střelách, a s pokračujícími dodávkami dalších zbraní stejné ráže jich nejspíše bude mnohem více. Ukrajina totiž dosud používala dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů. S klasickými náboji dokáže M777 dostřelit do vzdálenosti 24,7 kilometru. S náboji s prodlouženým dostřelem pak 30 kilometrů.

iZdroj fotografie: Jose E. Guillen / Public Domain
M777 připravená ke střelbě

Co ale z nejnovější verze A2, kterou by dle všeho měli Ukrajinci také disponovat, činí opravdu smrtelný systém, jsou přesně naváděné náboje Excalibur. S nimi by měla být schopna střílet až do vzdálenosti 57 kilometrů, i když efektivní palba je na 40 kilometrů. V testech se podařilo dosáhnout mimořádné přesnosti, a na 24 kilometrů 13 ze 14 odpálených střel umístit do kruhu o průměru pouhých 10 metrů. Umožňuje to spolupráce digitálního řízení palby, systému chytré munice a využití GPS.

Houfnice byly vyzkoušeny i v boji. Američané i další země je používaly například v Afghánistánu, Sýrii a Iráku. Třeba jako podporu irácké armádě při dobývání Mosulu z rukou Islámského státu. Baterie houfnic přitom tehdy byla vzdálena 24 kilometrů od města. Kromě USA, Kanady a Austrálie má ve výzbroji houfnice i Indie, Saúdská Arábie a Kolumbie. Celkem již bylo vyrobeno kolem 1 200 kusů.

Jak nebezpečná jsou moderní americká děla pro ruské útočníky?

Zdroj: Armyrecognition, MilIn, MilitaryHistory

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články