Video: po 20 m „plavání“ zapadnou i poměrně lehké transportéry MT-LB a M113, ukrajinské bahno pohltí jakoukoliv těžkou techniku

Těžká technika potřebuje pro svoje operace tvrdý terén, v bahně jí nepomohou ani pásy nebo výkonný motor. A jakmile zapadne, může se stát poměrně snadným cílem.

Ukrajina, transportér MT-LB i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během posledních měsíců, tedy možná s výjimkou Vuhledaru, se ruská ani ukrajinská armáda nepokusila o operace při nasazení těžké techniky. V zimě to sice bylo u zmíněného města možné díky zamrzlé půdě, ale jakmile povolila, ukrajinská krajina se změnila téměř v močál. Takový terén nesvědčí tankům ani jiným obrněným vozidlům, a nepomůže ani to, že mají pohon na pásech, protože ani ty na bahno nestačí. Operace obrněných jednotek to na území bránící se Ukrajiny a útočícího Ruska omezuje jen na několik měsíců v roce.

Rasputica se opakuje dvakrát do roka

Počasí proslulé hlubokým bahnem je v ruskojazyčných zemích běžně označováno pojmem „rasputica“, a na její vliv musí být připraven každý vojevůdce, které chce v místě vést bitvy. Vyskytuje se na podzim v období silných dešťů, kdy ještě teploty neklesají pod bod mrazu (nebo jen na krátkou chvíli v noci). Podruhé pak na jaře, kdy roztaje sníh a zamrzlá země povolí. V převážně rovinaté krajině je následně pohyb možný jen po zpevněných komunikacích, jinde nemá technika šanci – buď zapadne, anebo přívaly bláta ucpou nějaké důležité části.

Třeba videa z jara letošního roku ukazují, co takové bláto dokáže, a že v podstatě neexistuje jediné vozidlo, které by si s bahnem poradilo. Zapadnout mohou například tanky T-64, což jsou hlavní bitevní tanky používané ukrajinskou armádou, těžké jen 38 tun. A to přesto, že jde o sovětskou konstrukci, při níž byl bahnitý terén zohledňován. Ani důraz na co nejnižší hmotnost tak není vždy výhrou, tank dokáže zapadnout do poloviny své výšky a beznadějně uvíznout. Ale podobně na tom musí být asi všechny typy sovětských tanků.

Bahno vypadá jako hustá kaše

S problémem bahnitého terénu se potýkají i staré sovětské transportéry MT-LB zavedené do výzbroje na začátku 70. let 20. století. Ruská i ukrajinská armáda jich mají ve výzbroji vysoké počty, přičemž slouží nejenom jako transportéry, ale i jako tahače nebo nosiče zbraní. I transportér s protiletadlovým dělem ZU-23-2 se do ukrajinské půdy bořil tak, že téměř vypadal, jako když plave v husté kaši. Schopnost plavby sice vozidlo těžké zhruba 12 tun má, ale v blátivém terénu mu asi příliš platná není. Bez boje se ale nevzdalo a možná pár desítek metrů „doplavalo“.

Podobný problém má pak také technika Západních zemí (a třeba v případě tanků by byl větší). Jedno z videí ukazuje kromě tanku T-64 i dvojici zapadlých pásových obrněných transportérů M113. Původem americké stroje těžké přes 12 tun dostala Ukrajina jako součást Západní pomoci, a jak vidno, rozbahněný terén jim nesvědčí; Američané je přitom používali třeba při bojích ve vietnamské džungli. Všechny tyto zkušenosti jasně ukazují, že do doby, než bahno na Ukrajině vyschne, nelze čekat žádné zásadní operace mechanizovaných jednotek.

Zapadlý tank T-64 a transportéry M113

Jaké vozidlo je schopné vypořádat se s rasputicou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články