Ukrajinští dělostřelci pochválili český raketomet Vampire (původní BM-21 Grad): vypálit umí 80 raket za 2 minuty, neb má unikátní nabíjení

Známé sovětské raketomety Grad upravilo Československo na mnohem lepší systém, který se v posledních letech dočkal další výrazné modernizace.

Nejnovější verze RM-70 Vampire 4D i Zdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětské raketomety Grad jsou jednou z nejrozšířenějších těžkých zbraní na světě, ve výzbroji je má hned několik desítek států. Ačkoliv nejsou moc přesné, nevadí to, primárně totiž slouží k pokrytí (potažmo devastaci) větší plochy. Ve velmi krátké době přitom dokáží vypálit desítky raket – ty dnešní konkrétně 40. Československo ale v 70. letech 20. století Grad upravilo na systém označovaný jako RM-70. Měl mnohá vylepšení, a v současnosti existuje v ještě lepší modernizaci označované jako RM-70 Vampire – ten ale není ve výzbroji české armády.

ČS verze Gradu má tatrovácký podvozek

Československé úpravy raketometu spočívaly především v jeho umístění na podvozek automobilu Tatra T-813 8×8 Kolos, případně Tatra T-815 VP 8×8. Tyto automobily byly a jsou proslulé nejen svými skvělými jízdními vlastnostmi v těžkém terénu, ale byly také větší než běžně ve světě používané podvozky. To umožnilo kromě odpalovače raket na automobil umístit zásobník s dalšími raketami, díky němuž bylo možné vystřelený odpalovač během krátké doby za pomoci hydraulického systému rychle dobít.

Raketomet RM-70 na Ukrajině iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Raketomet RM-70 na Ukrajině

Vlastní odpalovač měl u staré verze stejné vlastnosti jako sovětský BM-21 Grad, tedy 40 střel a dosah byl kolem 20 kilometrů, i když později (podle použitých střel) až 30 kilometrů. Ale české firma Excalibur Army ho v posledních letech zmodernizovala do mnohem vylepšené podoby, čímž byl prodloužen dosah raket, stejně jako zlepšena přesnost. Do výzbroje ho v roce 2022 dostala i ukrajinská armáda, jejíž vojáci přímo z praxe potvrzují, že je vylepšená zbraň mnohem lepší než jim dobře známý starší sovětský systém.

Vylepšený Vampire je mnohem přesnější

Jednou z výhod je použití nového podvozku Tatra 815-7 s vylepšenými jízdními vlastnostmi, s nímž je možné dosahovat rychlosti až 85 km/h a dojezdu 700 km. Osadit ho lze i pancéřovou kabinou, což zvyšuje bezpečí. Systém je také vybaven novou elektronikou a kontrolním systémem palby, což značně zvyšuje jeho přesnost. Podle ukrajinských vojáků je Vampire mnohem přesnější než Grady, což umožňuje snazší zničení nepřítele a šetření munici.

Do RM-70 Vampire lze používat i nový typ střel G-2000 s dosahem až 40 kilometrů, což je zlepšení o 25 procent. Rakety ráže 122 milimetrů lze z odpalovače v salvě vystřelit během asi 20 sekund. Přebití na nové střely ze zásobníku na korbě pak trvá 1,5 až 2,5 minuty, a následně může zbraň vypálit další salvu, což je značně unikátní možnost, protože klasické Grady jsou nabíjeny ručně. Vampire tak teoreticky může během několika minut vystřelit 80 raket a odjet, aniž by byl vystaven nepřátelské protipalbě.

Střelba z RM-70 Vampire

Proč česká armáda nepoužívá raketomety Vampire?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články