Ukrajinští dělostřelci pochválili český raketomet Vampire (původní BM-21 Grad): vypálit umí 80 raket za 2 minuty, neb má unikátní nabíjení

Známé sovětské raketomety Grad upravilo Československo na mnohem lepší systém, který se v posledních letech dočkal další výrazné modernizace.

Nejnovější verze RM-70 Vampire 4D i Zdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětské raketomety Grad jsou jednou z nejrozšířenějších těžkých zbraní na světě, ve výzbroji je má hned několik desítek států. Ačkoliv nejsou moc přesné, nevadí to, primárně totiž slouží k pokrytí (potažmo devastaci) větší plochy. Ve velmi krátké době přitom dokáží vypálit desítky raket – ty dnešní konkrétně 40. Československo ale v 70. letech 20. století Grad upravilo na systém označovaný jako RM-70. Měl mnohá vylepšení, a v současnosti existuje v ještě lepší modernizaci označované jako RM-70 Vampire – ten ale není ve výzbroji české armády.

ČS verze Gradu má tatrovácký podvozek

Československé úpravy raketometu spočívaly především v jeho umístění na podvozek automobilu Tatra T-813 8×8 Kolos, případně Tatra T-815 VP 8×8. Tyto automobily byly a jsou proslulé nejen svými skvělými jízdními vlastnostmi v těžkém terénu, ale byly také větší než běžně ve světě používané podvozky. To umožnilo kromě odpalovače raket na automobil umístit zásobník s dalšími raketami, díky němuž bylo možné vystřelený odpalovač během krátké doby za pomoci hydraulického systému rychle dobít.

Raketomet RM-70 na Ukrajině iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Raketomet RM-70 na Ukrajině

Vlastní odpalovač měl u staré verze stejné vlastnosti jako sovětský BM-21 Grad, tedy 40 střel a dosah byl kolem 20 kilometrů, i když později (podle použitých střel) až 30 kilometrů. Ale české firma Excalibur Army ho v posledních letech zmodernizovala do mnohem vylepšené podoby, čímž byl prodloužen dosah raket, stejně jako zlepšena přesnost. Do výzbroje ho v roce 2022 dostala i ukrajinská armáda, jejíž vojáci přímo z praxe potvrzují, že je vylepšená zbraň mnohem lepší než jim dobře známý starší sovětský systém.

Vylepšený Vampire je mnohem přesnější

Jednou z výhod je použití nového podvozku Tatra 815-7 s vylepšenými jízdními vlastnostmi, s nímž je možné dosahovat rychlosti až 85 km/h a dojezdu 700 km. Osadit ho lze i pancéřovou kabinou, což zvyšuje bezpečí. Systém je také vybaven novou elektronikou a kontrolním systémem palby, což značně zvyšuje jeho přesnost. Podle ukrajinských vojáků je Vampire mnohem přesnější než Grady, což umožňuje snazší zničení nepřítele a šetření munici.

Do RM-70 Vampire lze používat i nový typ střel G-2000 s dosahem až 40 kilometrů, což je zlepšení o 25 procent. Rakety ráže 122 milimetrů lze z odpalovače v salvě vystřelit během asi 20 sekund. Přebití na nové střely ze zásobníku na korbě pak trvá 1,5 až 2,5 minuty, a následně může zbraň vypálit další salvu, což je značně unikátní možnost, protože klasické Grady jsou nabíjeny ručně. Vampire tak teoreticky může během několika minut vystřelit 80 raket a odjet, aniž by byl vystaven nepřátelské protipalbě.

Střelba z RM-70 Vampire

Proč česká armáda nepoužívá raketomety Vampire?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Slevový portál lákal Čechy na bizarní ceny. Dovolená v Chorvatsku stála přes 90 milionů korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Napůl muž, napůl slon: Joseph Merrick se na veřejnosti snažil schovávat, ale lidé mu nedali pokoj
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Doba, kterou vydrží kuřecí maso v lednici, je překvapivě nízká
adbz.cz
adbz.cz
Skrytá funkce oken, která ovlivňuje vlhkost v domě: Poloha kliky