Unikátní útočné vozidlo, které ke svému provozu nepotřebuje posádku

V Rusku prošlo pěší pochodové vozidlo GAZ Tigr výraznou změnou a nyní je schopno autonomního provozu bez posádky.

i Zdroj fotografie: Uživatel TASS / Creative Commons / Public Domain
                   

Rusko je jednou z největších velmocí, a tak je logické, že právě do armády vkládá velké finance. Disponuje nejnovějšími technologiemi a vyvíjí nové a nové stroje. Jedním takovým je i GAZ Tigr, který byl představen už v roce 2001. Následně docházelo k jeho modernizaci a nyní prošel výraznou změnou, po které je vůz schopen autonomního provozu.

GAZ Tigr bude dodáván i do jiných zemí, než je Rusko

Gaz Tigr je víceúčelový ruský terénní vůz s pohonem všech čtyř kol. Vyrábí ho firma GAZ a nejprve byl určen pro terénní pěchotu mobility Ruské federace ozbrojených sil. Nyní je toto pěší pochodové vozidlo dodáváno do několika zemí z celého světa. Se svou hmotností 7 200 kg a čtyřkolovým pohonem si dokáže poradit i v těžkém terénu. Nejsilnější pohonná jednotka má výkon 215 koní (158 kW).

iZdroj fotografie: Uživatel TASS / Creative Commons / Public Domain

Novou verzi představil VPK LLC, ruský dodavatel obrany

Novou verzi Tigr vyvinul ruský dodavatel obrany VPK LLC, který představil verzi obrněného pozemního vozidla bez řidiče pro použití v ruské armádě. Podle oficiálních informací má nový model ve výbavě 30mm dělo, které se dá ovládat i na dálku a využívá nejmodernější autonomní technologie. Jednou z nich je například schopnost identifikovat a sledovat požadované cíle bez posádky.

iZdroj fotografie: Uživatel TASS / Creative Commons / Public Domain

GAZ Tigr zatím nemá nikde ve světě obdoby

Zatím žádná země světa nebyla schopna vyvinout konkurenceschopný stroj. Tigr už prošel testovacími jízdami a zkouškami odpálení zbraní bez posádky uvnitř. Výhodou je, že pojme desetičlennou posádku i s případným vybavením. V květnu roku 2020 se Tigr dodával do 16 různých států po celém světě a celkově se jich od roku 2005 vyrobilo přes 2 000 kusů.

Zdroj: Roadandtrack

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články