Úspěch francouzských zbrojařů, střely MMP a vozidla JAGUAR obstály v testu na jedničku

Francie je evropskou vojenskou velmocí. V současnosti rapidně modernizuje svůj vozový park i zbraňové systémy. Letos na jaře prošly zátěžovým systémem rakety MMP, a testována byla i vozidla JAGUAR.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Francie má dlouhou vojenskou tradici. Země galského kohouta dala světovému vojenství takové slavné osobnosti, jakými byli Napoleon Bonaparte, Phillipe Pétain nebo Charles de Gaulle. Francouzský zbrojní průmysl pokračuje v národní vojenské tradici. Naposledy k sobě přitáhl pozornost při testech raket MMP vypálených z nejnovějšího pěchotního vozidla JAGUAR. Právě JAGUARY mají být žhavou novinkou francouzské obrněné techniky.

Střely MMP a vozidla JAGUAR

Raketové střely MMP pocházejí z dílny evropské zbrojařské skupiny MBDP, ve které hrají Francouzi prim. Střely nové generace mají ve výzbroji francouzské armády zaujmout místo staršího raketového systému MILAN. Nové rakety jsou výsledkem ryze evropského vývoje. Do svého arsenalu je zahrnula francouzská armáda. Jednou z jejich důležitých vlastností je možnost odpalu z obrněných pěchotních vozidel.

iZdroj fotografie: user Joako2706 / author Joaquin Aldecoa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Modernizace se nevyhnula, ani francouzskému vozovému parku. Jeho nejnovější součástí se mají stát multifunkční obrněná vozidla EBRC JAGUAR. Noví obrněnci pocházejí z dílen francouzského zbrojního konglomerátu Nexter, Thales, Arquus, a kromě Francouzů by je měli používat i Belgičané. Hodnota jednoho EBRC JAGUAR by měla být zhruba 30 milionů Kč. JAGUAR vyniká obzvlášť svou obratností při zachování špičkové úrovně bezpečnosti osádky.

Nejnovější testy

Předmětem jarních testů byl odpal raketového systému z palebné věže JAGUARu. Jednalo se o první ostrý test, při kterém mělo dojít k společnému použití obou dvou novátorských zbraní. Samotné zkoušky se odehrály ve speciálním testovacím zařízení generálního vyzbrojovacího ředitelství francouzských ozbrojených sil (DGA).

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak obrněnci, tak rakety obstáli v náročných testech na jedničku. Zástupci průmyslu i armády si obzvláště pochvalovali přesnost. Systémy jsou schopny přímé i nepřímé palby. Ocenění se dočkala i úroveň samotných vojáků ovládajících prověřované zbraně. Potvrdilo se, že rakety je možné rychle přebíjet a vést tak intenzivní palbu na nepřítele.

Zdroj: DefesaNet

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články