Větší dodávky moderních západních zbraní by mohly situaci na Donbase rychle zvrátit, konec války je ale daleko

V současné válce mezi Ruskem a Ukrajinou hraje prim dělostřelectvo a raketové systémy. Rozhodovat budou nejen počty zbraní, ale také jejich přesnost a dostřel.

i Zdroj fotografie: North Carolina National Guard / Flick / CC BY-ND
                   

Současné boje na Donbase téměř připomínají první světovou válku, případně některé sovětské útoky ve druhé světové válce. Tehdy se armády snažily rozdrtit nepřítele masivním dělostřeleckým odstřelování. Protože má Rusko děl a raketometů více než Ukrajina, i přes horší morálku jeho vojáků se mu daří pomalu postupovat. Pokud ale Ukrajina rychle dostane moderní zbraně ve větších počtech, mohla by se situace minimálně na Donbase velmi rychle otočit.

Západních děl je na Ukrajině zatím jen hrstka

Ukrajinci již nějaké těžké dělostřelectvo ze západu mají, ale zatím jen v jednotkách nebo několika desítkách kusů. To bude vyžadovat čas. Ukrajina chce sice koupit třeba 60 polských samohybných houfnic Krab, ale ty je nutné teprve vyrobit. Část alespoň dostává ze skladů polské armády. Postupně chodí i další systémy z různých zemí. Ale například na západní raketomety, o které ukrajinský prezident týdny žádal, se budou muset vojáci teprve vycvičit. Stejně jako na další zbraně.

I když nakonec moderní západní děla a raketomety na bojiště dorazí, bude jich stále méně než těch ruských. Množství hlavní, které má Rusko ve skladech ještě z dob Sovětského svazu, prostě nejde jen tak překonat. Co ale překonat jde (a nejspíše to bude hrát zásadní roli), bude kvalita těchto zbraní. Ty západní jsou prostě výrazně lepší. Mají větší dostřel a přesnost, což jim poskytuje velkou výhodu.

iZdroj fotografie: Uživatel Pibwl / Creative Commons / CC BY-SA
AHS Krab zezadu

Většina ruských děl střílí maximálně do vzdálenosti 20 kilometrů, i když samozřejmě existují zbraně, které umí vrhat projektily mnohem dále. Ale těch zase není mnoho. Navíc i na vzdálenost 20 kilometrů nejsou ruské zbraně přesné. Spoléhají se na kvantitu a cílový prostor prostě palbou zasypou. Nevadí, že není tak přesná, některé granáty se ve vysokých počtech tak jako tak trefí a to k úspěchu stačí.

Moderní děla se budou držet mimo ruský dostřel

Proto by samozřejmě byla hloupost se na takovou vzdálenost pouštět s ruským dělostřelectvem do soubojů. To ale moderní západní zbraně dělat nemusí. Se standardními náboji mají dostřel 30 kilometrů, s těmi raketově poháněnými 40 kilometrů a více. A pokud dělostřelci vědí, co dělají, většinou se trefí, aniž by museli vypálit mnoho ran. To samé bude platit i o raketometech. Ruské Smerč také dostřelem mohou konkurovat americkým MLRS. Přesností ale nikoli. Tam, kde z HIMARS stačí jedna střela, Smerč musí vypálit salvu.

Dá se proto předpokládat, že západními děly vybavení Ukrajinci by se tedy drželi mimo dostřel většiny ruských děl. Počkali by, až Rusové začnou s palbou na pozice ukrajinských obránců, a za pomoci dělostřeleckých radarů a dronů by pozice ruského dělostřelectva lokalizovali a zasypali je vlastními granáty. Ze vzdálenosti, kam by jejich soupeř nedostřelil, a se smrtící přesností. Prostě by ruským dělostřelcům udělali z jejich práce doslova peklo na zemi.

iZdroj fotografie: Sarah Anderson / Public Domain
Houfnice M777 při střelbě

Palba může začít během krátké doby

Co Ukrajinci umí, nechtěně před několika dny ukázal jeden z ruských televizních reportérů, který točil materiál o síle raketometu TOS. Ten odpálil raketu směrem k ukrajinským pozicím a už zhruba za minutu se na něj sesypala ukrajinská odvetná palba. Něco takového ve velkém by znamenalo likvidaci značného množství ruské techniky i smrt mnoha zkušených dělostřelců. Dá se předpokládat, že ti by hodně rychle začali odmítat ze svých zbraní střílet, protože by to byla sebevražda. V podstatě by to zlikvidovalo faktor, ve kterém Rusko nyní dominuje.

Takový postup by nejspíše zvrátil stav bitvy na Donbase. Ovšem nejspíše jen tak, že Rusko by přestalo útočit. Mluvit o nějaké ukrajinské ofenzivě by zřejmě bylo předčasné. Protože ta by znamenala útok na zakopané ruské jednotky a to nebude nic jednoduchého. Vyžádalo by si to velké ztráty. Ty již má Ukrajina nyní a další velké si v útoku nejspíše nemůže dovolit. Válka se tedy dál potáhne, ale bez hrozby ruského postupu. Změnu by přinesla jen ztráta vůle bojovat u jedné ze stran nebo konec dodávek zbraní a munice pro Ukrajinu.

Jak moc rozhodující bude, až Ukrajina dostane většinu zbraní slíbených Západem?

Zdroj: TheDefensePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články