Autonomní vojenský robot, který se nezastaví před ničím. Je schopen vojákům dopravit zásoby téměř kamkoliv

Nový Master XT je autonomní vojenský robot, který je určený pro zásobování peších vojáků i v těch nejobtížnějších terénech na světě.

i Zdroj fotografie: Uživatel Rheinmetall / Creative Commons / Public Domain
                   

V každé bitvě hrají klíčovou roli důkladně promyšlené plány a taktiky. Mimo to však určuje průběh každého konfliktu úroveň techniky. Kdo má lepší techniku, má lepší předpoklady pro vítězství. Boje se často odehrávají v těžko přístupném terénu, kde je nutné vojáky zásobovat jak municí, tak jídlem a ostatními potřebnými věci. Právě k tomu slouží nový robot od německého výrobce, který dostal název Mission Master XT. Ten se totiž nezastaví před žádným terénem, a jeho autonomní funkce mu dodává nové možnosti.

Autonomní vojenské vozidlo Master XT

Master XT je vybaven čtyřmi velice odolnými pneumatikami, které se dodávají vozidlu jeho charakteristický vzhled. Dá se používat s řidičem, nebo úplně bez něj, záleží na podmínkách. XT může pracovat bez posádky, pouze s ní bude spojen integrovaným joystickem. Jeho hlavním úkolem bude autonomní provoz po boku pozemních jednotek, kterým bude zajišťovat dopravu potřebných věcí i do těch nejobtížnějších terénů na světě. Navíc může být řízen i na dálku jakoukoliv řídící jednotkou NATO.

iZdroj fotografie: Uživatel Rheinmetall / Creative Commons / Public Domain

V případě nouze může využít elektrikou energii

Vozidlo bylo navrženo a vyrobeno společností Rheinmetall Canada. Jeho rozměry jsou 3,6 metru na délku, a 2,5 metru na šířku. Master XT váží celkem 1500 kg, a jeho velkou výhodou je, že zvládne nést náklad těžký 710 kg, který je schopen na jednu nádrž přepravit do vzdálenosti až 740 km. V případě, že by se něco stalo s jeho naftovou pohonnou jednotkou, má v záloze ještě lithium-iontové baterie, které ho udrží v provozu přibližně 6 hodin.

Obojživelná stránka Masteru XT

Jeho velkou výhodou je, že snese téměř jakýkoliv terén, od ledu, vysokého mrazu, písku, skalnatých oblastí, až po těžký terén v horách. Problémem pro něj nejsou ani řeky nebo jezera, a to ani v případě, že je plně naložen nákladem. Dá se tedy využít i pro transport munice nebo jídla přes řeky nebo jiné vodní překážky. Pneumatiky jsou navrženy tak, aby plnily svou funkci i při proražení.

iZdroj fotografie: Uživatel Rheinmetall / Creative Commons / Public Domain

Master XT má spoustu dalších vychytávek

Pro případ, že by nebyl na místě operace zrovna silný GPS signál, má tento robot více senzorů, které tento signál zesílí. Mimo to má kamery vpředu i vzadu pro lepší orientaci při autonomní práci. Vojáci u tohoto stroje také velmi ocení jeho software, který mu umožňuje sledovat objekty, mapovat terén a plánovat nejvhodnější trasy. To se dá využít například pro bezpečné udržování vzdálenosti za pohybující se osobou.

iZdroj fotografie: Uživatel Rheinmetall / Creative Commons / Public Domain

Dá se využít i jako průzkumník nebo pro přepravu osob

V praxi se dá tedy využít nejen na přepravu nákladu nebo zásob, ale také pro sledování vojáků v jakémkoliv terénu. Své využití nalezne i jako průzkumník a může přepravit několik osob. Společnost Rheinmetall se už s tímto autonomním robotem zúčastnila několika výzev, v nichž si vozidla vedla velmi dobře a dokázala, že jsou schopna plnit cíle, na které byla navržena.

Společnost Rheinmetall si do budoucna představuje použití několika autonomních vojenských vozidel Master XT společně jako vlčí smečku. Vozidla budou postupovat v blízkosti a budou moct přepravovat nejen náklad, ale i namontované zbraně, pomocí kterých mohou zahájit dálkově řízený útok. Bude se však jednat o plně člověkem kontrolovaný proces, při kterém budou zbraně ovládat vojáci na dálku, nikoliv sama autonomní technologie.

Zdroj: Popsci

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články