Americká bojová vozidla Stryker dostávají nový, dálkově ovládaný modul. Budou s ním schopna i v základní verzi ničit nepřátelské tanky

Hlavní bojové obrněné vozidlo, na které americká armáda ve 21. století spoléhá, je Stryker. Celkem jich mají Američané ve výzbroji kolem 4,5 tisíc.

i Zdroj fotografie: Jarek Tuszyński / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Americké armáda dala svým hlavním bojovým obrněným vozidlům Stryker novou schopnost, kterou v základní verzi dosud postrádala. Budou moci ničit tanky nepřítele, a to až na vzdálenost přes čtyři kilometry. Během použití nového zbrojního systému posádka nebude muset opustit bezpečí vozu. Značně se tím zvyšuje smrtící síla, jíž stroj disponuje.

Stryker se stává velmi nebezpečnou zbraní

Strykerů existuje mnoho druhů a mohou mít různou výzbroj, ale v základní verzi je jejich hlavní zbraní buď těžký kulomet M2 12,7 mm, nebo granátomet MK19 ráže 40 mm. Ty jsou umístěny na dálkově ovládané platformě Protektor na hřbetě vozidla, kterou posádka vozidla ovládá z bezpečí vnitřku stroje. Tyto zbraně jsou efektivní proti pěchotě nebo slabě pancéřovaným vozidlům, ale proti těžším obrněncům nemají šanci.

To se má změnit hromadným zavedením nové dálkově ovládané platformy CROWS-J. Ta v podstatě doplňuje stávající výzbroj Strykerů o protitankovou automaticky řízenou střelu FGM-148 Javelin. Nejedná se samozřejmě o pouhé přidělání nové rakety na vozidlo, zbraňový systém zahrnuje kameru a senzory na zachycení a identifikaci cíle i termovizní čidla a systém nočního vidění, jež umožňují vidět cíl za tmy nebo snížené viditelnosti. Vše musí být pochopitelně propojeno s IT a zaměřovačem rakety.

Common Remotely Operated Weapon Station-Javelin or CROWS-J, mounted on a Stryker Infantry Carrier Vehicle, ready to be…

Zveřejnil(a) David Merta dne Úterý 11. května 2021

Javelin je jedna z nejpokročilejších protitankových zbraní na světě. Jde o střelu typu vystřel a zapomeň, tedy po zaměření cíle a odpálení se operátor o střelu již nestará, ta se k cíli navede sama. Javeliny útočí shora, kde obrněná vozidla bývají slaběji pancéřovaná. Mají tandemovou hlavici, jsou tak schopny překonat i reaktivní obranu obrněnců. Dostřel mají přes čtyři kilometry.

Vozidla Stryker v americké armádě slouží do roku 2002. Bývají opakovaně vidět při přesunech U.S Army přes Česko. Osmikolové vozidlo dosahuje rychlosti na silnici přes 90 kilometrů v hodině. Uveze pohodlně 2 + 9 vojáků. Kromě výzbroje v dálkově ovládané zbraňové stanici Protektor mívají věž s rychlopalným dělem ráže 30 milimetrů nebo kanónem 105 milimetrů. Používají se ve verzi IM- SHORAD i jako dočasná platforma k nošení protiletadlových zbraní.

Ve verzi M 1134 ATGM funguje jako specializovaný stíhač tanků s odpalovacími zařízeními TOW, ale těchto specializovaných verzí není mnoho. V okamžiku, kdy v omezené míře nabydou schopnost boje proti jakékoli obrněné technice nepřítele všechny Strykery ve výzbroji US ARMY, dojde ke kvalitativnímu zvýšení bojových schopností celé americké armády.

Jak moc se zvýšila síla bojového vozidla Stryker?

Zdroj: Defence-blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články