50letý šrot přeměnili Ukrajinci v účinnou zbraň: BMP-1TS tak dokáže „pocuchat“ i nejsilnější ruské tanky, ale hlavní problém mu zůstal

Sovětské BMP-1 je zastaralé vozidlo, ale ukrajinská modernizace z něj udělala velmi nebezpečného protivníka. Poradit si tak dokáže i s velmi silným pancířem.

BMP-1TS i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinský zbrojní průmysl zdědil mnohé z éry Sovětského svazu, a stejně jako Rusko, se dokázal velmi úspěšně rozvíjet. Vyvinul nejen vlastní nové zbraně, ale zvládl i modernizovat některé staré systémy tak, aby byly mnohem účinnější a schopnější. S řadou z nich se Ukrajina uchytila i na světových trzích. Jedno ze zajímavých řešení z dílny tamních techniků je modernizace starého bojového vozidla BMP-1 na verzi označovanou jako BMP-1TS, která by si měla poradit i s těžkými ruskými obrněnci.

Bojové vozidlo pěchoty staré více než 50 let

BMP-1 je první bojové vozidlo pěchoty sovětského bloku, do výzbroje bylo zavedeno v roce 1966. Ve své době patřilo mezi světovou špičku, protože dokázalo držet krok s tankovými jednotkami, uvnitř přepravit družstvo vojáků, a dokonce bylo možné střílet z vnitřku vozidla. Vedle toho pak dokázalo plout po vodní hladině. BMP-1 přitom neslo velmi impozantní výzbroj v podobě nízkotlakého děla ráže 73 milimetrů, koaxiálního kulometu a protitankových střel 9M14 Maljutka.

Vzhledem k tomu, že se jedná již o více než půl století starou konstrukci, tak v mnoha ohledech dnešním požadavkům zkrátka nevyhovuje; přesto v mnoha armádách světa stále slouží. Zejména v současné válce na Ukrajině se ale ukazuje, jak zastaralá technika je, což platí hlavně o používaném dělu a protitankových střelách. Třeba střela Maljutka zvládne prorazit pancíř o síle jenom 400 milimetrů RHAe, a její ovládání je navíc složité a ani není příliš přesná.

Ukrajinští technici Žitomyrských závodů obrněné techniky však přišli kolem roku 2015 s modernizací, která tento problém vyřešila. Na vozidlo namontovali novou věž BP-5 Spisa používanou například na obrněných transportérech BTR-4. Nejedná se ovšem o dálkově, ale spíše o alternativně ovládanou ubraň, protože ji střelec obsluhuje z dobře chráněné věžičky. Hmotnost nové věže dosahuje 1,5 tuny, což po odstranění staré věže nepředstavuje pro BM-1 problém.

Novému BMP-1TS neodolají ani mnohé tanky

Modernizované vozidlo disponuje i rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem a granátometem ráže 40 milimetrů. Po jeho stranách je pak možné umístit dva odpalovače s protitankovými řízenými střelami Barrier. Jde o modernizovaný sovětský protitankový komplet 9K114 Šturm a střely z něj odpalované mají dosah až 7,5 kilometru, přičemž dokáží proniknout pancířem o síle 800 milimetrů RHAe. Zbraň má laserový značkovač a systém denního i nočního vidění, díky svým schopnostem tak může zničit (nebo alespoň poškodit) jakýkoli ruský tank.

Na začátku ruské invaze měla ukrajinská armáda ve výzbroji minimálně 12 těchto vozidel a je prokázáno zničení jednoho z nich v boji. Kolik jich je nyní ve službě, ale není jisté. Ačkoliv modernizace BMP-1 jistě přinesla zvýšení jeho schopností, neodstranila jeden ze zásadních problémů, a tím je malá ochrana osádky i výsadku. Vozidlo BMP-1TS je zepředu chrání jen proti granátům ráže 20 milimetrů, a ze strany pouze proti ručním zbraním, ale nikoliv třeba těžkému kulometu.

Jak perspektivní může být modernizovat staré BMP-1?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články