Americká armáda vylepšila svůj hlavní bojový tank M1 Abrams. Vynalezla novou technologii, díky níž bude jedničkou na bojišti

Americká armáda se rozhodla ještě vylepšit výzbroj svého hlavního bojového tanku. M1 Abrams dostal novou technologii ochuzeného uranu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tanky jsou součástí každých pozemních složek. Jedná se o obrněná vozidla, která jsou rychlá, obrněná a silně vyzbrojená. Už od jejich prvního použití v první světové válce jsou schopny ovlivnit průběh celého boje. V současnosti jsou tanky na tak dobré úrovni, že mají jenom kousek k dokonalosti. Některé z nich mohou překonat i vodní překážky, což v minulosti nebylo možné. Nyní přišla americká armáda s dalším vylepšením, které posune tank M1 Abrams ještě blíž k dokonalosti.

M1 Abrams je hlavní bojový tank americké armády, který prošel výraznou modernizací

Americký tank M1 Abrams byl poprvé nasazen do boje v 80. letech. Do jeho výbavy patřilo 105mm dělo, známé také jako M68. Tato velmi účinná ráže děla si získala velký obdiv a celá desetiletí patřila mezi hlavní výzbroj hned několika tanků. Jeho věž byla v té době schopna pojmout 55 nábojů ráže 105 mm. Úředníci Pentagonu však stále usilovali o to, aby byl na věž umístěn větší kanon Rheinmetall M256, který měl proti tomu stávajícímu hladký vývrt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Umístění většího děla mělo jednoduchý důvod, a sice silnější výstřely, který by byly schopné prorazit tanky s větším brněním. Nakonec se na věž tanku M1 Abrams umístila upgradovaná verze děla M256. Tank měl tedy dostatečně silné dělo, aby zasáhlo cíl i na dva kilometry. Přesnost zásahu okolo 90 % byla taky docela přijatelná. Už zbývalo pouze zařídit, aby každý zásah splnil svůj úkol a účinně zneškodnil nepřítele.

Americká armáda zkoumala vlastnosti ochuzeného uranu

Spojené státy začaly zkoumat ochuzený uran, který je vedlejším produktem paliva z jaderného reaktoru. Zjistilo se, že hustší a tvrdší než dosud používané penetrátory s wolframovým zakončením. Zároveň je schopen vyvinout extrémně vysokou rychlost, což by zvýšilo účinnost vystřelené munice, která by následně mohla prorazit i silnější pancíř. Po proniknutí se navíc mohl náboj vznítit a způsobit ještě další škody uvnitř.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochuzený uran má nečekaně dobré výsledky v testech armády Spojených států

Americká armáda se rozhodla použít ochuzený uran jako penetrátor. Výsledkem bude velmi účinná výzbroj tanků. Kombinace dvou kulometů a munice DU s použitím ochuzeného uranu je revoluční vynález, který je schopen překonat (alespoň zatím) pancéřování nepřátelských tanků v boji. Velmi pravděpodobné je, že americká armáda bude ochuzený uran využívat i pro jinou výzbroj.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články