Cena ikonického tanku Abrams se vyšplhala do závratných výšin. Náklady na nejnovější modely jsou vysoké i pro Pentagon

Nejsilnější stránkou tanku jsou jeho vyspělé a průběžně modernizované výpočetní, řídící a senzorové systémy, které mu umožňují zapojit se do bojů na velké vzdálenosti.

i Zdroj fotografie: U.S. Army
                   

Vojenská technika je ohromně drahou záležitostí, která dokáže zanechat na státním rozpočtu hluboké šrámy. Aby se cena nevymkla kontrole, je třeba vývoj nové techniky i modernizaci té staré přísně korigovat. Základní model tanku Abrams M1, jednoho z nejlepších tanků na světě, byl ve výzbroji americké armády již od roku 1980. Již v 80. letech odhadoval výrobce M1 General Dynamics cenu tanku na ještě únosných 48 milionů korun. Dnes však cena jednoho kusu šplhá do závratných výšin.  

Téměř 70 tun oceli, moderní elektroniky a uranu

Od spuštění programu Abrams prošly americké hlavní bojové tanky několika zásadními proměnami. Například již v roce 1984 byla u nového tanku M1A1 navýšena ráže hlavního děla a významně vylepšeny byly i vnitřní senzorové, výpočetní a řídicí systémy, včetně klimatizace. V roce 1992 pak tank prošel další výraznou modernizací, v rámci níž dostal do výbavy termovizní zaměřovač či pancíř z ochuzeného uranu. Ten nabízí posádce tanku skutečně výjimečnou úroveň ochrany.

USA tank M1A1 Abrams

Zveřejnil(a) Military Zone dne Úterý 19. února 2019

Velké úpravy čekaly tank také po válce v Iráku, kdy byl balíček TUSK (Tank Urban Survival Kit) upraven tak, aby poskytoval dynamickou ochranu proti všem typům protitankových zbraní. Všechny tyto inovace přirozeně stály americkou armádu spoustu peněz, a tak se cena Abramsu drala rychle nahoru. V roce 1999 vyšel M1A2 na 150 milionů korun za kus, v roce 2012 už cena překonala závratnou hranici 200 milionů korun.

Pokud navíc započítáme do nákladů i náročnou údržbu tanku, ke které je potřeba široký soubor dovedností, odborných znalostí, vybavení a výcviku, zjistíme, že náročnost a cena údržby jsou jen další z mnoha faktorů, které způsobují, že náklady na program Abrams každým rokem rapidně rostou. 

Tank čeká dlouhá služba

Není tudíž žádným překvapením, že se v posledních letech nové Abramsy již téměř nevyrábějí. Pro americkou armádu je mnohem jednodušší a levnější přestavovat a modernizovat staré M1A1 tak, aby vyhovovaly podmínkám dnešních bojišť, než vyrábět nové stroje od píky. V roce 2016 podepsala společnost General Dynamics Land Systems s americkou armádou smlouvu na dodávku 150 modernizovaných tanků M1A1. Hodnota smlouvy činila téměř 9 miliard korun, tedy „pouze“ 58 milionů za vozidlo.

V rámci kontinuální modernizace tanků formou balíčků SEP (System Enhancement Package) se pak klade důraz zejména na zlepšování elektronické výbavy, odolnosti a navýšení ničivé síly. Navzdory vysokým nákladům je tedy jisté, že tank M1 v dohledné době nikam nezmizí. Právě naopak, očekává se, že modernizované verze budou ve výzbroji amerických sil sloužit ještě pěknou řádku let.

Jak by se daly snížit náklady na tank Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články