Trasovací munice je účinnou zbraní proti dronům. Německé Gepardy při střelbě vypadají, jako by propalovaly oblohu laserem

Protiletadlová vozidla Gepard dodalo Německo na Ukrajinu až po dlouhém váhání. Ukázala se tam jako účinná hlavně proti íránským dronům v rukách Ruska.

Trasovací munice, střelba německých Gepardů na Ukrajině i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Rusko velmi často využívá k útokům na ukrajinské cíle íránské sebevražedné drony, jimiž míří hlavně na civilní infrastrukturu, a nasadilo je i během novoročních oslav. Jednou z nejúčinnějších zbraní jsou proti nim Flakpanzer Gepard, tedy německý samohybný protiletadlový systém. Když je ukrajinská protivzdušná obrana použije v noci, doslova to vypadá, jako by po obloze šlehaly laserové paprsky, ačkoliv Gepard žádnou laserovou zbraní není.

Gepard používá trasovací střelivo

Vozidlo je vybaveno dvojicí autokanonů Oerlikon ráže 35 milimetrů s kadencí 550 ran za minutu na jednu hlaveň, systém tak dokáže do vzduchu vychrlit 1 100 střel za minutu. Efekt vypadající na fotografiích jako laserové paprsky způsobuje speciální trasovací munice, která během letu výrazně svítí. Efekt napomáhá obsluze s mířením, protože může sledovat, kam přesně její střely dopadají a podle toho korigovat další palbu.

Podle dostupných údajů je na Ukrajině používáno zejména střelivo označované jako HEI-T a SAPHEI-T. Granáty pochází z Norska, protože Švýcarsko, kde jich je vyráběno nejvíce, odmítá povolit dovoz své munice do válečné oblasti. Platí ovšem, že ne všechny projektily vylétající z hlavně Gepardu musí být nutně trasovacím střelivem. Většinou jsou užívány mezi běžnými náboji, a to například tak, že trasovací může být každý pátý.

Svítící munice může prozradit polohu Gepardu

Samohybná protiletadlová vozidla Gepard využívají k míření speciální radar a mohlo by se tedy zdát, že použití trasovacího střeliva není nutné. Zaměřovací systém se však může rozbít, načež musí obsluha přejít na ruční míření, a to rozhodně není jednoduchá záležitost. Pokud vidí, kam její projektily dopadají, dokáže střelbu vedenou před dron náležitě upravit. Na druhou stranu použití trasírek prozrazuje přesnou polohu zbraně, ale na tom v případě Gepardů nasazovaných ve vnitrozemí zase tolik nesejde.

Ukrajina by měla mít v současnosti kolem 50 těchto protiletadlových zbraní a není vyloučeno, že dostane další. Jejich největším problémem je však střelivo. Nejde o nový zbraňový systém, do výzbroje začal být zaváděn v roce 1976, ovšem proti dronům, především pak sebevražedným Shahed 136, si vede přímo skvěle. Gepardy jsou na podvozku tanku Leopard 1 a mají tedy i velmi solidní mobilitu v terénu, zatímco tříčlenná osádka zase dobrou ochranu. Dosah děla jsou až 4 kilometry, radaru pak kolem 15 kilometrů.

Proč si Gepardy vedou i přes své stáří tak skvěle?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články