Invence umí zázraky: stařičké jugoslávské dělo Zastava M55 dostalo průmyslové kamery a zabíjí jeden dron za druhým

Ačkoliv se jedná o velmi starou protiletadlovou zbraň, proti mnoha dronům je více než dostačující. V kombinaci s kamerami je navíc velmi účinná.

Jugoslávské protiletadlové dělo Zastava M55 i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Ukrajinská armáda se musí v poslední době stále častěji vypořádávat s rozsáhlými operacemi ruských dronů. Ty nejenže provádí průzkum nad frontou, díky němuž dokáže třeba dělostřelectvo lépe zaměřovat, ale mnoho z nich jsou tzv. sebevražedné drony, které útočí na techniku i civilní energetickou infrastrukturu. Proti takovým útokům potřebuje Ukrajina účinné zbraně, ale nemá jich dostatek. Její inženýři proto každou chvíli „slepují“ všelijaké komponenty a dávají tak vzniknout novým zbraňovým systémům.

Staré dělo Zastava M55 a moderní kamery

Fotografie na sociálních sítích přinesly ukázku velmi sofistikované improvizace, za níž stojí právě ukrajinští konstruktéři. Využili pro ni starý protiletadlový kanon jugoslávského původu Zastava M55 a mají pocházet právě z jedné ze zemí bývalé Jugoslávie. Zbraň je za použití videotechniky výrazně vylepšená, aby měla její obsluha mnohem větší šanci letící drony trefit a zlikvidovat.

Inženýři k dělu podle všeho připevnili dvě průmyslové kamery Hikvision a tablet. První kamera je pro denní použití, pravděpodobně z řady Value, druhá pak funguje jako termovizní. Díky ní obsluha může zaměřovat letící cíle i v noci nebo za snížené viditelnosti. Připojení tabletu naznačuje, že k vylepšení nejspíše existuje i speciální software umožňující zaměření cíle. Aby projektily svůj cíl úspěšně zasáhly, je třeba střílet z takové zbraně před něj (v závislosti na jeho vzdálenosti a rychlosti). Nutno dodat, že ruční zaměřování je velmi obtížné.

Jugoslávie vyráběla dělo v licenci

Protiletadlová děla Zastava M55 jsou opravdu stará, začátek jejich konstrukce se datuje krátce po konci druhé světové války. Jde o v bývalé Jugoslávii licenčně vyráběný kanon Hispano-Suiza HS.820 španělské produkce. Jedná se o relativně lehkou zbraň o hmotnosti zhruba 200 kilogramů. Tato děla bývala původně určena pro letadla, ale nakonec našla využití i v pevných postaveních nebo na vozidlech, často i v několikahlavňovém provedení.

Jejich munice má ráži 20 milimetrů, a proti dronům je využívána ta vysoce explozivní, ačkoliv existují i projektily určené k proražení pancíře. Dělo Zastava M55 má velmi vysokou rychlost střelby až 1 000 ran za minutu a jeho efektivní dostřel je 1 500 metrů. Ačkoli proti moderním letounům nemá stará zbraň téměř šanci, proti křehkým dronům, jimiž jsou třeba íránské sebevražedné HESA Shahed 136, jsou více než dostačující. Dron létá rychlostí 185 kilometrů za hodinu a obvykle v několikasetmetrové výšce.

Jak podle vás může fungovat spojení průmyslových kamer a starého děla?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články