Docela neznámý tank Zorawar LT dokáže bojovat i vysoko v horách, kam jiné tanky nemohou, myšlenku přebírá ze sovětského PT-76

Lehký tank má velmi nízkou hmotnost a dokáže fungovat i ve více než 4 000 metrech díky speciálnímu palivu. Je však o něco horší než jeho rival.

Typ 15, čínský lehký tank i Zdroj fotografie: Yi Yuan Ju / Creative Commons / CC BY
                   

Napětí mezi Indií a jejími sousedy, tedy Čínou a Pákistánem, přechází někdy v nepříjemné a krvavé pohraniční konflikty, které jsou mnohdy vedeny v nepřístupných vysokohorských oblastech Himalájí. Jenomže v takových místech se stávají jindy spolehlivé zbraně nepoužitelnými, případně mají velká omezení. Situace proto vyžaduje speciální konstrukci, jakou nabízí třeba indický lehký tank Zorawar LT, který ve světě moc známý není.

V horách ztrácí motory výkon

Pro obě strany (i když to platí i jinde na světě) je velkým problémem dostat do vysokých výšek tanky. Takové stroje jsou totiž pro vysokohorské stezky příliš těžké a nejsou tak schopny dosáhnout požadovaných cílů. Velkým problémem je však i to, že ve vysokých výškách s nízkým obsahem kyslíku ztrácí motory výkon. I jinak spolehlivé tanky sovětské provenience, konkrétně T-72 a T-90, jsou pak jen těžko (spíše vůbec) použitelné.

Typ 15, cvičení v Tibetské oblasti iZdroj fotografie: China News Service / Creative Commons / CC BY
Čínský tank Typ 15, cvičení v Tibetské oblasti

Jako první vystřelila v souboji o vysokohorský lehký tank Čína, která v roce 2015 zavedla lehký tank Typ 15; 33tunový stroj je vyzbrojen automatickým 105milimetrovým kanónem a generátorem kyslíku – ten je dodáván nejen tříčlenné osádce, ale především dieselovému motoru, který vyvine i ve 4 000 metrech výkon 735 kW a rychlost 70 km/h. Zatím bylo vyrobeno 500 strojů, všechny jsou umístěny v Tibetu u hranic s Indií.

Odvážný a silný Ind

Čínský rival sice trochu zaspal, ale ještě poměrně včas dostala vládní agentura Defence Research and Development Organisation (DRDO) a zbrojní korporace Larsen & Toubro pověřeni k vývoji odpovědi na čínskou hrozbu. Výsledkem je model Zorawar LT (v paňdžábštině znamená „odvážný a silný“) představený v roce 2021. V letošním roce by měl vyjet z vrat továrny i prototyp, který čekají testy v poli. Výroba by měla být zahájena v roce 2024 a vzniknout by mohlo až 700 strojů. Problém ale je, že mívají indické zbrojní programy velká zpoždění. 

Zorawar LT přebírá mnohé z filozofie sovětského lehkého tanku PT-76. Jeho hmotnost má být pouhých 25 tun a osazen bude 105mm dělem FV 433 a spřaženým kulometem 7,62mm. Motor má být poháněn speciálním palivem s okysličovadlem a dávat ve výškách dobrý výkon s rychlostí až 70 km/h. Zorawar LT má být vybaven i chytrým pancířem ovládaným AI, ale nakolik bude tank účinný, ukáže až čas (tedy pokud se vůbec s čínským protějškem střetne).

Znáte nějaký tank určený do takových výšek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články