Konektory jsou v dnešní elektrotechnice nezbytnou součástkou

V oblasti elektrotechniky je řada velmi důležitých součástek, bez kterých by nebylo možné mnoho techniky vůbec používat, jiné jsou pak nezbytné pro pohodlné uživatelské používání, a právě mezi ně patří konektory. Co vlastně konektory jsou, proč jsou důležité a s jakými typy se můžete setkat najdete v následujících řádcích.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Co tedy konektory jsou

Většina koncových uživatelů se základními znalostmi elektrotechnických součástek, by jednoduše nazvala konektor jako koncovku pro připojení k zařízení. Rozhodně by s takovým tvrzením nebyli daleko od pravdy, protože konektory jsou slaboproudé elektrotechnické součástky, jež slouží k rozebíratelnému propojení slaboproudých vedení včetně vysokofrekvenčních nebo datových signálů. Přičemž platí, že propojení a odpojení možné provádět opakovaně, a to bez použití nářadí.

S jakými druhy konektorů se dnes můžete každodenně setkat

U konektorového spojení elektrozařízení bývá zpravidla jeden konektor namontován na kabelu nebo jiném typu vyměnitelné jednotky. Druhý konektor neboli protikus může být také součástí kabelu, případně je pevnou součástí vybraného elektrického zařízení.

U jednotlivých zařízení je často namontováno více elektricky i mechanicky shodných konektorů. Ty se pak zpravidla liší výstupkem či zářezem, díky kterému je zaručena nezaměnitelnost připojitelných kabelů či jednotek.

Konektorů je dnes široká škála, což ukazuje i jejich bohatá nabídka, na kterou se můžete podívat třeba na https://www.tme.eu/cz/katalog/konektory_46/. Nejčastěji se však používají konektory USB, SCART, HDMI, klasická zásuvka, S-Video a mnoho dalších.

Jaké jsou základní požadavky na konektory, aby byly plně funkční

Pro správný přenos elektrického či datového proudu je nutné, aby konektory splňovaly určité mechanické a elektrické vlastnosti.

V oblasti mechanických mezi ně patří, že spojení musí být pevné, odolné otřesům, vodotěsné, přesně orientované a jednoznačné tak, aby bylo možné snadné opakované připojení a odpojení.

Z pohledu konstrukčních elektrických vlastností pak platí, že musí být zajištěn jednoznačný vodivý kontakt, kdy se musí spojit konkrétní vodiče. Zároveň platí podmínka, že v konektorech nesmí vznikat odpor.

Na více než 60 000 různých konektorů se můžete podívat na stránky elektro specialisty tme.eu. Kromě konektorů zde najdete více jak 500 000 různých elektrosoučástek a zařízení skladem!

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka