Američané poslali do Evropy třeba i nevyzkoušený Oshkosh L-ATV. Část pomoci se nachází na Ukrajině

Válka na Ukrajině změnila pohlížení na bezpečnost v Evropě. Po letech snah se s Ruskem rozumně dohodnout posílilo NATO východní křídlo a přibírá nové členy.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Když se začala zhoršovat situace na Ukrajině a po útoku na ni, poslaly Spojené státy jako nejsilnější člen aliance do Evropy posily. Někteří vojáci jsou vyzbrojeni těmi nejmodernějšími zbraněmi, které mají americké ozbrojené síly k dispozici. Některé si pak dokonce vysloužily i ostruhy přímo v bojích na Ukrajině, jež je dostala od spojenců. Toto jsou některé ze zbraní, s nimiž se dnes lze na východě Evropy setkat.

FGM-148 Javelin

Nejde přímo o novou zbraň, ale o protitankovou raketu, která před invazí na Ukrajinu neměla příliš možností ukázat své schopnosti. Byla použita omezeně v Iráku, pak hlavně v Afghánistánu proti bunkrům. Její výhodou je dlouhý dosah a funkce vystřel a zapomeň, kdy se navádí sama. Především styl útoku, kdy směřuje na nejméně pancéřované vršky tanků a obrněných vozidel. Rusko její schopnosti zesměšňovalo a tvrdilo, že má obranu v podobě mříží nad svými tanky. Ztráty ruských tanků ukazují, jak moc se ve schopnostech zbraně zmýlilo.

Stryker Dragon

Obrněná vozidla Stryker také nejsou žádnou novinkou, ale verze Dragon je speciální. Zatímco běžně vídané Strykery jsou vyzbrojené kulometem M2, toto má namontovanou dálkově ovládanou věž s rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů. Hmotnost vozidla tím vzrostla o dvě tuny, proto se musely zvětšit pneumatiky a udělat další úpravy. Má však zachované všechny přepravní možnosti Strykerů a nová zbraň mu umožňuje boj s obrněnými transportéry nepřítele. Jejich pancíř dokáže prorazit až na 3 kilometry.

Infantry Squad Vehicle

Lehké terénní užitkové vozidlo používané americkou armádou od roku 2020. Původně se předpokládalo, že by osádky mohly bojovat přímo z tohoto vozidla, nyní armáda deklaruje, že slouží primárně k rychlé přepravě. Jeho výhodou je snadná přeprava na místo v podvěsu vrtulníku, poté rychlé přesuny v něm. Na vozidlo se vejde 9 cestujících. Byla prezentována i verze s těžkým kulometem pro 5 cestujících a údajně se vyvíjí energetická zbraň, kterou by vozidlo přepravovalo a sloužila by proti dronům.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Infantry Squad Vehicle

F-35 Lightning II

Opět nejde o novou zbraň, ale o nejpočetnější letoun páté generace. Není v Evropě novinkou, protože je ve výzbroji několika evropských zemí a další se rozhodly si je pořídit, nebo o nich uvažují, včetně České republiky. Pravdou zůstává, že letouny byly nasazeny v některých misích třeba v Afghánistánu a Sýrii, ale zde nečelily plnohodnotnému protivníkovi. V přímém boji s moderním stíhacím letounem či protiletadlovou obranou tento stroj ještě nebyl. Simulované souboje však zatím vyznívají v jeho prospěch.

Oshkosh L-ATV

Obrněné vozidlo amerických ozbrojených sil, které má postupně nahrazovat auta Humvee. Na rozdíl od nich osádce poskytuje mnohem lepší ochranu, a to včetně protiminové. Zároveň je lehčí než vozidla MRAP. Slouží pro přepravu čtyř osob a potřebného nákladu. Na střeše má namontovanou výzbroj v podobě kulometu, granátometu nebo protitankových střel. Pohybovat se dokáže rychlostí 110 kilometrů v hodině.

Jaké další novinky Spojené státy poslaly do Evropy?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články