USS Gerald R v akci: Nová americká letadlová loď zahájí po nečekaných problémech konečně službu

Americké námořnictvo chystá na příští rok nasazení nové letadlové lodě USS Gerald R. Ford. Termín se posunul o čtyři roky kvůli nečekaným problémům.

i Zdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain
                   

Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford se dočká značně opožděného nástupu do služby. Námořnictvo Spojených států ji do nasazení pošle příští rok, tedy o čtyři roky později, než bylo původně v plánu. Jedná se o nejmodernější techniku, kdy je plavidlo poháněno jaderným pohonem a patří mezi nejlepší ve třídě supernosičů. Další lodě jsou v procesu výroby a měly by nahradit současné plavidla třídy Nimitz. Nasazení USS Gerald R. Ford se opozdilo zejména kvůli špatně fungujícím klíčovým systémům.

Několik hlavních důvodů pro odložení startu

Letadlová loď USS Gerald R. Ford nebyla prohlášena za připravenou do nasazení hned z několika závažných důvodů. Hlavním problémem byl špatně fungující jaderný pohon. Potíže se dotkly také elektromagnetického odpalovacího systému (EMALS) a zachycovacího prostředku (AAG). Oba jsou přitom velmi klíčové pro správnou funkci lodi jako celku. Technici museli dále také vychytat mouchy u radaru, který nebyl dostatečně připraven.

iZdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain

Zkoušky odhalily skutečnost

V červnu letošního roku prošla USS Gerald R. Ford poblíž pobřeží na Floridě šokovými zkouškami, které měly ukázat její připravenost a odolnost proti útoku nepřítele. Jejich výsledky byly dostatečně dobré a bez nadměrných záplav, požárů a selhání systémů. Oba systémy EMALS a AAG fungovaly i během velmi silných otřesů dobře.

Možnost spolupráce s bezpilotními letouny

Třída Ford spojuje řadu funkcí – EMALS, AAG, rekonstruované prostory pro údržbu, novou konfiguraci pilotní kabiny a pokročilé elevátory munice. Jejich cílem je dosáhnout nárůstu generování bojových letů přibližně o 30 %. Loď by mohla být do budoucna také otevřená možnosti integrace bezpilotní platformy. Se schopnostmi třídy Ford by bylo možné i nasazení lehkých dronů s pevným křídlem. Jeho systémy EMALS a AAG jsou schopny vypustit a vyprošťovat tato bezpilotní letadla.

iZdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain

Před nasazením je třeba doladit detaily

Zjistilo se také, že pro dokonalé spojení lodě s nejnovějším úderným stíhačem námořnictva (F-35 Lightning II) bude vyžadovat řadu upgradů. Do plánovaného nasazení je tak třeba vychytat nedokonalosti a větší problémy. Poté může být loď USS Gerald R. Ford vyzkoušena přímo v provozu. Letadlová loď je i pro námořnictvo velmi nákladná položka, takže zakázku získají pouze ty nejlepší a nejužitečnější modely.

Líbí se vám nová letadlová loď amerického námořnictva?

Zdroj: Thedrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články