Americká válečná veteránka, která dlouhodobě a hrdě šíří proruskou propagandu, klidně zradí svůj národ, aby obhajovala válečné zločiny

Spojené státy se potýkají s únikem tajných informací o Ukrajině. Už tak špatnou situaci ale ještě více ztěžuje bývalá důstojnice námořnictva, která šíří ruskou propagandu.

Americká vojákyně i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

(úvodní fotografie je pouze ilustrativní)

Bezpečnostní orgány ve Spojených státech řeší hned několik problémů, které nějak souvisí s únikem informací, a to včetně těch přísně tajných a aktivního; stejně tak mají ale plné ruce práce s hlasateli proruských dezinformací. O to větší problém (a ostuda) to je, že za nimi stojí současní nebo nedávní členové ozbrojených sil, tedy lidé, jejichž prací má být především obrana jejich vlasti. Zdá se, že informace, dezinformace i další hybridní aktivity, jsou v současných konfliktech nebezpečnou a účinnou zbraní, a náchylný může být téměř kdokoli.

Dokumenty prozradily informace o Ukrajině

Nejviditelnější je případ Jacka Teixeiry, což je (nebo spíše býval) jedenadvacetiletý člen výzvědného křídla massachusettské Air National Guard. Zatkla ho ale FBI, protože se ukázalo, že stojí za únikem asi stovky stran tajných dokumentů. Mezi nimi byly i informace týkající se války na Ukrajině, a různé analýzy. Vše nicméně naznačuje, že to mladý muž nedělal z nějakého zištného důvodu nebo pro sympatie k Rusku, ale možná se jenom vytahoval před internetovými přáteli. O to překvapující je pak zjištění, jak špatně jsou tyto informace střeženy.

Novější informací je zpráva o identitě osoby skrývající se za aktivitou na sociálních sítích pod přezdívku Donbass Devushka. Jde vlastně o síť několika účtů na sociálních sítích, kde je cíleně šířena ruská propaganda. Objevují se tam nejen informace, ale i různé podcasty. Účty přitom publikovaly minimálně 4 tajné dokumenty amerických tajných služeb o válce na Ukrajině. Zatím ale nejsou důkazy, že by tvůrci těchto účtů dokumenty nelegálně ukradli.

Šokující nicméně bylo, když se neziskovému hnutí NAFO, které působí na sociálních sítích proti ruské propagandě, podařilo identifikovat osobu, co by měla mít vše na svědomí. Jedná se o Sarah Bilsovou, bývalou důstojnici amerického námořnictva z New Jersey. Ve službě v minulosti působila jako letecká elektronická technička a o její identitě není pochyb, k publikování pod hlavičkou Donbass Devushka se přiznala v rozhovoru s deníkem Wall Street Journal.

A právě šíření dezinformací je ruskou strategií takzvané hybridní války, tedy bez využití vojenských prostředků. Soustřeďuje se především na znejistění obyvatel demokratických zemí, potažmo se u nich snaží vytvořit odpor vůči vládě. To pak země oslabuje ekonomicky, společensky, ale i politicky. Pozorovat je to možné také v České republice, kdy lidé nespokojení s vládou často šíří různé dezinformace, vystupují proti jakékoli pomoci Ukrajině, a dokonce přebírají sdělení ruských médií. Dezinformace se nicméně snaží šířit třeba i komunistická Čína.

Proruskou síť asi obsluhuje více lidí

Sarah Bilsová ale podle všeho není jediná, kdo za sítí stojí – podle ní ji provozuje zhruba 15 osob, jejichž identita je ale zatím veřejně neznámá. Je ale otázkou, zda je (ne)znají tajné služby. Tvůrci účtů se nicméně snaží tvářit proamericky. Když se například ukázalo, že jsou zveřejněné dokumenty tajné, raději je smazali, i když škoda už byla samozřejmě napáchána. Podle NAFO ale Donbass Devushka šíří nejen ruské dezinformace, ale i různé rasistické příspěvky a popírá válečné zločiny. Je to tak nejenom zrada své vlasti, ale i lidskosti.

Spojené státy jsou dezinformacemi zranitelné stejně, nebo možná ještě více, než evropské země. Za jednoho z největších viníků je přitom označován bývalý prezident Donald Trump. Mnoho analytiků tvrdí, že k vítězství ve volbách mu v roce 2016 pomohly i ruské dezinformace. A když v roce 2020 volby prohrál, začal tvrdit, že byly výsledky zfalšované, čemuž mnozí Američané dodnes věří. Trump je přesto největším kandidátem na vítězství v republikánských primárkách pro další prezidentské volby.

Jaké tresty by měly hrozit za šíření dezinformací?

Zdroj: NewsWeek
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články