Američané zabavují v mezinárodních vodách „nikoho“ zbraně určené Jemenu: i na malou rybářskou loď se jich vejde překvapivě mnoho

Americké námořnictvo přerušilo další z dodávek do válkou zmítaného Jemenu. Vedle útočných pušek a dalších zbraní ale zabavilo také drogy, to vše na malé rybářské lodi.

AK-47, piráti Jemenu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Lodě amerického námořnictva dlouhodobě hlídkují podél Arabského poloostrova s cílem zabránit pašování zbraní do Jemenu, který se dlouhodobě zmítá v občanské válce. Jedná se přitom o boj vícero stran, nejenom dvou, ale tamní vládu podporuje koalice zemí vedená Saudskou Arábií, a naopak povstalecké skupiny pak zase Írán, který má sám spory s několika okolními státy. Američané se snaží příliv zbraní z Íránu zastavit, ale zaměřují se i na aktivity, z nichž je možné bojové akce financovat.

Zabavené pušky, náboje a protitankové střely

Náklad bývá obvykle dost podobný, při jedné z posledních akcí přitom došlo k zabavení více než 2 tisíců útočných pušek AK-47 Kalašnikov, přes půl milionu nábojů, 28 protitankových střel, a jako bonus našli námořníci na palubě 4 tuny drog. Celá zásilka přitom směřovala z Íránu do Jemenu. Tým z hlídkové pobřežní lodi USS Chinook ji našel na palubě plavidla, které se tradičně vydávalo za rybářskou loď, a které plulo v mezinárodních vodách v Ománském zálivu.

Loď pašující zbraně do Jemenu iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Loď pašující zbraně do Jemenu

Americké ústřední velení námořních sil tvrdí, že se jedná o zbraně z Íránu, resp. půjde pravděpodobně o íránské kopie sovětské útočné pušky. Ve světě jich bylo oficiálně a neoficiálně vyrobeno přes 100 milionů kusů a používány jsou v mnoha válečných konfliktech. V Jemenu jsou pušky Kalašnikov různých typů hlavní zbraní povstalců. Počet obětí tamní občanské války trvající od roku 2014 je odhadován na téměř 400 tisíc, z čehož 150 tisíc lidí zemřelo v důsledku bojů, zatímco zbytek kvůli hladu.

Starý AK-47 Kalašnikov je stále v kurzu

Útočná puška AK-47 je sice zbraň zavedená do výzbroje již v roce 1948, ale stále je velmi oblíbená a hojně využívaná pro svou jednoduchost, snadnou údržbu a výrobu. Většina uživatelů na no přitom nedá dopustit i přesto, že existují i modernější verze jako AKM nebo AK-74. Její hmotnost je i včetně zásobníku kolem 4 kilogramů, slouží do ní přitom náboje 7,62×39 milimetrů a standardně má zásobník na 30 ran. Efektivní dostřel je pak kolem 350 metrů.

V samotném Jemenu je přitom ručních zbraní dostatek a zejména americké námořnictvo se snaží přísunu dalších zabránit. V minulosti se námořníkům podařilo odhalit i zásilky těžších zbraní, jakými byly třeba íránské minomety. Spojené státy je posléze jako pomoc po invazi Ruska poslaly ukrajinské armádě, která je aktivně využívá. Co se stane s nyní zabavenými zbraněmi není jasné, ale jejich poskytnutí Ukrajině opět není vyloučenu.

Jak hodnotíte snahu zabránit dovozu zbraní do Jemenu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články