Neuvěřitelné, americká armáda nevstoupila na půdu pouze těchto 3 zemí. Kdo stále odolává?

USA se nějak vojensky angažovaly v naprosté většině států světa. Často nešlo o nic negativního, dokládá to začleněnost země do světového dění.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V historii existovaly státy, se kterými USA vedly nějakou válku nebo v nich bojovaly. Všeobecně známé je například zapojení USA do první a druhé světové války. V poslední době i války jako byly ty v Iráku nebo v Afghánistánu. Pak ale existuje mnoho zemí, kam posílají své vojáky, aby území chránili před nebezpečím nebo na cvičení. Například americká přítomnost v Evropě a jinde. Vlastně existují jen tři země, kde se Spojené státy vojensky nikdy neangažovaly.

Byly ve většině zemí světa

Americký historik Christopher Kelly a britský historik Stuart Laycock, autoři knihy Amerika útočí, tvrdí, že těmito státy jsou Andorra, Bhútán a Lichtenštejnsko. Za celou historii podle knihy Spojené státy napadly nebo bojovaly v 84 ze 193 zemí uznaných OSN. A byly nějak zapojené ve 191 z nich. Upozorňují, že mnohdy se mohlo jedna o zapojení, které bránilo demokracie a bojovalo proti diktátorských režimům, tedy nic negativního. Svědčí to jen o angažovanosti USA.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bhútán, stát mezi dvěma obry

Bhútán je země vklíněná mezi dva velké státy, konkrétně asijské velmoci Indii a Čínu. To pro něj teoreticky představuje nebezpečí, protože obě velmoci mají napjaté vztahy. Jejich vojáci se na hranicích pravidelně střetávají kvůli různým územním sporům. Případný konflikt mezi nimi, by zemi nejspíše převálcoval. Bhútán má jen šestnáctitisícovou armádu a nedisponuje ani vojenským letectvem.

Malé Lichtenštejnsko

V čele Lichtenštejnska stojí kníže. Jde o zemi s jednou z nejvyšších úrovní života obyvatel. Těch zde žije jen kolem 40 tisíc. Země se nachází mezi Švýcarskem a Rakouskem, tedy státy, které ji nijak neohrožují. Disponuje demokratickým režimem, nízkými daněmi, vysokou zaměstnaností a stoprocentní gramotností. Pomoc tedy od nikoho v žádném případě nepotřebuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Andorra se dvěma knížaty

Malá země vklíněná mezi Francii a Španělsko. Jde o stát s parlamentní demokracií v jehož čele stojí dvojice knížat. Oficiálně zde žije necelých 80 tisíc obyvatel. Andorra nemá ani vlastní armádu. Na svoji obranu disponuje milicí, které se může chopit zbraní. Andorra se účastnila první světové války a válčila s Německem. Oficiálně s ním zůstala ve válečném stavu až do roku 1958.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články