Oběti Rudé armády: Archeologům se podařilo nalézt těla pohřešovaných jeptišek

Polský Ústav národní paměti nejprve nalezl pouze tři ze zavražděných sester, další se podařilo najít o několik měsíců později. K identifikaci obětí pomohly kříže a růžence.

i Zdroj foografie: Instytut Pamięci Narodowej / Public Domain
                   

V říjnu minulého roku se archeologům podařilo nalézt zbývající tři z celkových sedmi jeptišek katolického řádu, které byly zavražděny sovětskou armádou na konci druhé světové války. Identifikace potvrdila, že se jednalo o sestru Krzysztoforu, sestru Generosu a sestru Liberiu. Tímto nálezem tak bylo úspěšně zakončeno měsíce dlouhé pátrání po pohřešovaných ostatcích sedmi sester, které byly brutálně povražděny vojáky Rudé armády na počátku okupace válkou rozvráceného Polska.

Sovětská armáda cílila na duchovensto

Když se v roce 1944 začali Němci stahovat z území Polska, ruská armáda využila příležitosti a zmocnila se vlády nad zemí, která se stále vzpamatovávala z války. Sovětským vojákům se podařilo potlačit polskou armádu, jejíž vojáci byli deportováni či povražděni, a získat kontrolu nad novým územím. V Polsku tak nastalo další období masového teroru.

iZdroj fotografie: Instytut Pamięci Narodowej / Public Domain

Rudá armáda postupovala od města k městu, vypalovala kostely, chrámy i kaple a vraždila náboženské figury, duchovenstvo i civilisty. Záznamy z roku 1945 dokumentují také zavraždění sedmi sester z řádu Svaté Kateřiny Alexandrijské. Podle polského Ústavu národní paměti bylo s jeptiškami zacházeno obzvlášť krutým způsobem.

Útoky na nemocnice

V únoru roku 1945 ruská armáda zaútočila na nemocnice v Gdaňsku, Olsztynu a Ornetě, kde sestry z řádu Svaté Kateřiny působily jako zdravotnický personál. Sovětští vojáci začali napadat, mlátit a bodat bezbranné pacienty, načež se sloužící sestry snažily zasáhnout a bránit pacienty vlastním tělem. Podle dostupných záznamů se tak jeptišky staly oběťmi brutálních útoků, utrpěly těžká zranění a jejich tváře a těla byly zdeformovány k nepoznání.

Fotograf Rudé armády Alexander Voroncov zdokumentoval osvobození Osvětimi v roce 1945. Přeživší děti z…

Zveřejnil(a) Světový židovský kongres dne Čtvrtek 11. prosince 2014

Sestra Liberia se snažila ochránit především dětské pacienty, schovávali se v protiletadlovém bunkru. Když však jedno z dětí potřebovalo akutně léky, opustila úkryt a na cestě pro ony léky byla zastřelena. Sestra Krzysztofora se společně s některými pacienty také schovávala v bunkru, když byli napadeni sovětským vojákem, bojovala holýma rukama. Po dlouhém souboji skončila s vyříznutým jazykem, vypíchnutýma oběma očima a celkem utržila šestnáct bodných ran způsobených bajonetem. Sestra Gunhilda utržila tři střelná zranění.

K prvotní identifikaci sester pomohly hlavně předměty s křesťanskou tematikou jako kovové kříže, růžence a medailony, které byly pohřbeny společně s jeptiškami. DNA analýza kosterních pozůstatků později potvrdila identitu všech sedmi zemřelých. Katolické duchovenstvo usiluje o blahořečení zavražděných sester.

Co si o takové brutalitě myslíte vy?

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články