Hrozba nasazení taktických jaderných zbraní ze strany Putinova režimu vzrůstá. Nenechme se unést zdánlivou slabostí ruské armády

Neúspěch Rusů na Ukrajině ještě neznamená, že je Rusko slabé. Armáda je koncipována na zcela jiný druh války, kremelská bublina může nepředvídatelně prasknout.

i Zdroj fotografie: Maxpixel
                   

Svět si stále nechce připustit, že kremelská prohlášení nejsou jen prázdné hrozby a nóty. Vladimir Putin je pod obrovským tlakem a může být v psychotickém stavu. Nikdy nedefinoval, co přesně znamená existenční ohrožení Ruska a má jednu obrovskou devizu. Tou je zcela zjevně masivní podpora totálně zmanipulovaného obyvatelstva, které jeho kroky podporuje a dává mu z jeho pohledu zcela legitimní svobodu konání.

Po celou dobu nejsou hrozby Kremlu plané

Nóta vůči České republice, že nesmí poskytovat zbraně sovětské výroby jiným stranám, vyznívá směšně, a s posměchem byla také okomentována ministrem Lipavským a dalšími činiteli. Společně s prohlášeními Kremlu vůči světu o nepřijatelnosti zbraňových dodávek na Ukrajinu je zjevné, že tato pomoc Rusům hodně vadí, a také jasně říká, že invaze na Ukrajinu se zásadně nedaří. A s tím se naplňují hrozby Ruska o zintenzivňování konfliktu.

Málokdo si ovšem uvědomuje skrytá poselství v těchto výzvách. Kreml se chytil do vlastní pasti a rétorika režimu se stále více podobá klasické obležené pevnosti, které dochází čas. Bublina, ve které se Putin nepochybně nachází, zjevně způsobuje neschopnost kremelského diktátora nahlížet na realitu racionálně. S největší pravděpodobností skutečně věří tomu, co říká. Ruská státní televize vytrvale přitvrzuje ve svých prohlášeních, jako by obyvatelstvo připravovala na mnohem zásadnější věci.

Putin již před delší dobou prohlásil, že na případné napadení Ruska bude reagovat použitím jaderných zbraní. Je zde zjevné riziko, že je schopen je použít a následně světu sdělit, že všechny varoval. Hlásné trouby režimu již zcela nepokrytě hovoří o likvidaci Ukrajiny a potřebě převýchovy Ukrajinců. Tato rétorika se až příliš začíná podobat nacistické ideologii, kdy údajnou denacifikaci Ukrajiny provádí země, která má největší neonacistickou scénu v Evropě.

Naprosto zásadní zpravodajská podpora NATO

Z mediálního úhlu pohledu vypadá Rusko takřka poražené, ale prakticky se nehovoří o tom, že tento pohled je takřka výhradně jednostranný a nikdo nemá tušení, v jakém stavu je ukrajinská armáda a jaké utrpěla ztráty. Jisté je, že v oblasti bojů se pohybuje celá řada soukromých ukrajinských bataliónů, které nejsou pod přímou kontrolou pravidelné ukrajinské armády, a zcela jistě jsou semeništěm celé řady potíží.

Je nutné si uvědomit, že zpravodajství z Ukrajiny vůbec neobsahuje klíčové informace, které jsou nepochybně předmětem nejpřísnějšího utajení. Stejně tak, jako americké a britské výzvědné služby předpověděly ruský vpád na Ukrajinu, tak stejně budou mlčet o celé řadě důležitých aspektů celého konfliktu. Včetně případných zločinů oněch soukromých jednotek. Za vše může Rusko. Ale ve válce nikdy není jedna strana křišťálově čistá a druhá špinavá. Ušpiní se obě strany.

iZdroj fotografie: Vitalij Pančichin / Creative Commons / CC BY
Ukrajinské protilodní rakety Neptun

Média slepě papouškují oficiální informace a hlavním zdrojem zpráv se stal Twitter. Takřka nikoho nenapadne, že potopení křižníku Moskva je výrazně dílem zpravodajských informací, které byly Ukrajině poskytnuty západními zpravodajskými agenturami a také možná vytěženým Barnaulem-T. Ukrajinci mají jen asi deset až dvacet kusů raket Neptun. Je jasné, že si je šetřili pro jistý zásah. Moskva se zřejmě pohybovala na stále stejné ose a Ukrajinci šli najisto. Podobné to je s útoky na cíle v Rusku, všechny byly provedeny za pečlivé asistence NATO.

Ukrajinské úspěchy mohou být draze zaplaceny

Díky západní pomoci se ukrajinská armáda stala nejlépe vyzbrojeným subjektem na světě z hlediska přenosných protivzdušných a protipancéřových systémů. Díky tomu, a velké odhodlanosti Ukrajinců, Rusové neuspěli u Kyjeva, neovládají plně vzdušný prostor a utrpěli rozsáhlé ztráty na bojové technice, o ztrátách na životech nemluvě. Západní pomoc se navíc pomalu mění a přispívá k pocitu moskevské obležené pevnosti.

Dodávky pomoci začínají obsahovat těžkou techniku a je jen otázkou času, kdy začnou být posílány letouny. Je jasné, že tato činnost skutečně může Putinovi znemožnit jakýkoli úspěch na bojišti. Z jeho úhlu pohledu je západ do války zatažený, což v podstatě je, a může ho vést k rozhodnutím, která nepochybně dlouhodobě nosí v hlavě. Použití jaderných taktických zbraní zdůvodněné oním existenčním ohrožením Ruska, paradoxně ačkoli nikdo na Rusko neútočí.

Taktické jaderné zbraně jsou hlavice omezeného rozsahu, které lze použít lokálně bez výraznějších globálních dopadů. Jejich definice není přesně vymezena. Může se jednat o střely krátkého doletu, miny, torpéda, klasické bomby atd. Jejich účinnost zahrnuje velmi pestrou škálu a řadí se mezi ně i zbraně s účinností převyšující ty, které byly použity v Hirošimě a Nagasaki. Jejich účel je odstrašující a zároveň k likvidaci živé síly protivníka.

Za vše může Rusko

Světová média aktuálně ze všeho viní Rusko. Bez důkazů jsou přejímány prakticky všechny zprávy z Ukrajiny. Je jasné, kdo je agresor, a že si města Ukrajinci nevybombardovali sami, ale při zmínkách slova genocida je třeba úplně přehlížen fakt, že OSN hovoří o 2 000 mrtvých civilistech. Je jisté, že tento údaj je podhodnocený a čísla budou mnohem vyšší. Celý postoj vůči Rusku, ať již oprávněný či ne, vede Putina jen k jedné věci. Vše už je téměř jedno, hlavně vyhrát.

V kombinaci s katastrofálním neúspěchem armády musí být atmosféra v Kremlu opravdu velmi hustá. Armáda ruské federace se opírá především o tři pilíře, které vychází z dávných dob SSSR. Doktrína se zakládá na rozsáhlém tankovém vojsku, které ale na Ukrajině alespoň prozatím neuspělo. Rusové dlouhodobě nebyli schopni čelit západní letecké převaze a mají kvůli tomu velmi masivní protivzdušnou obranu (PVO). Tu ovšem na Ukrajině příliš nevyužijí.

iZdroj fotografie: Public domain
Panorama Kremlu

Třetí pilíř jsou nekonvenční zbraně jaderného odstrašení, které jsou jakousi poslední pomocí. Případný čtvrtý pilíř je ponorkové námořnictvo, ale to je úzce spojené s třetím pilířem. V neposlední řadě je nutné zmínit ruské heslo „Nas mnogo“, které vždy zahrnovalo vysokou dislokaci pěších, dnes spíše mechanizovaných, jednotek. V této chvíli ani jeden z pilířů nefunguje. Stav, který v Putinově bublině vytváří nepochybně velké napětí, kombinované s tím, že prakticky stojí proti NATO.

Jak velká jsou rizika?

Rusové nemají přesné naváděné rakety, moderní a vycvičené letectvo, kompetentní velení armády a jsou na pokraji porážky. To vše jsou současné mediální narativy. Zapomíná se ovšem na to, že nejmodernější síly jsou zřejmě v pohotovosti kvůli případnému napadení ze strany NATO. Výše uvedená negativa jsou zřejmě pravdou, ale ne absolutní. Putin si to nejlepší zjevně nemůže dovolit nasadit, protože je nucen být připraven na jiné alternativy.

To bohužel ovšem nevyvrací schizofrenní atmosféru, která musí v Moskvě panovat. Už v této chvíli režim zašel tak daleko, že si zjevně nemůže dovolit couvnout a uznat porážku. Tedy pouze hledá cestu, jak zvítězit a zachovat si tvář alespoň před vlastním národem. Je nepochybné, že aktuální stav mu evokuje pocit bezprostředního ohrožení Ruska.

Případné použití jaderných zbraní by nepředstavitelně změnilo tvář světa. Kritické je, že se stále více ukazuje, že v Rusku to závisí jen na jediném člověku, jehož aktuální uvažování je minimálně velmi sporné. Stav, ve kterém se Putin nachází, ospravedlňuje poněkud pomalý postup západní pomoci. Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od rozhodujících činitelů, my nemáme potřebný rozsah informací a nemůžeme mít tím pádem přesný vhled do dění. Můžeme jen doufat, že situace na Ukrajině nebude nadále eskalovat.

Jakým způsobem by Putin použil jaderné zbraně?

Zdroj: Britannica, autorský komentář Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články