Armádní expert určil, na kterých místech se nejpravděpodobněji nakazíte koronavirem

Evropa, Spojené státy americké i většina ostatních vyspělých zemí v boji s pandemií koronaviru zoufale prohrává. Několik světlých výjimek v čele s Austrálií nebo Novým Zélandem má situaci pod kontrolou. Zjistěte, kde se Covid-19 nejčastěji přenáší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V domácnostech

Asi vás nepřekvapí, že pokud je čtyřčlenná rodina v městském bytě vystavena jednomu nakaženému členovi domácnosti, zbývající tři lidé se dříve či později nakazí. To dokládají i statistiky, podle kterých se lidé nejčastěji nakazí buďto přímo od člena domácnosti, nebo na návštěvách u příbuzných či známých. Pokud jde o společenské setkávání, to je hned v závěsu za nakažením v domácnosti. A jak je z těchto řádků patrné, vzhledem k uzavřeným restauracím a jiným podnikům se tyto kategorie v České republice překrývají.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Koronavirus se šíří na mnoha místech

Restaurace a bary

Ve státech, které návštěvu restaurace ještě umožňují, jsou právě stravovací podniky a bary častým zdrojem nákazy. Důvod je prostý – při konzumaci není možné používat roušku. V zimních měsících navíc není možné sedět venku na zahrádce či v jiném otevřeném prostoru. Posezení v interiéru je pak o poznání rizikovější než venkovní sezení.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Jaká místa jsou největší rizika?

Tělocvičny a fitcentra

Řada ohnisek nákazy byla také lokalizována v tělocvičnách a fitcentrech. Podobně jako u restaurací platí, že pokud lidé cvičí uvnitř, vystavují se vyššímu riziku než při společném cvičení a posilování venku. Kromě toho pochopitelně lidé při cvičení dýchají zhluboka a s vyšší intenzitou, a tím pádem také vypouští do okolí více kapének, které mohou být infekční. Z řady cviků pak není možné mít nasazenou roušku.

Mezi častá ohniska komunitní nákazy kromě uvedených patří také:

  • Náboženská setkání a společné bohoslužby
  • Zaměstnání
  • Obchody a obchodní centra
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články