Armádní lékař odhalil další příznaky spojené s novou mutací koronaviru

S rostoucím počtem mutací nového koronaviru roste také seznam symptomů, kterými se může infekce covid-19 projevovat. Zdá se, že různé mutace se pak projevují různými sekundárními příznaky, přestože ty primární zůstávají shodné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro takzvanou britskou mutaci koronaviru, která podle posledních zpráv nedávno dorazila i do České republiky, je typický kašel, bolest v krku a únava.

iZdroj fotografie: Pixabay
Čím se vyznačuje riziková mutace?

Ztráta čichu méně častá

Podle studie OSN, která zkoumala náhodně vybraný vzorek 6 000 anglických pacientů s potvrzenou britskou mutací koronaviru covid-19, se u těchto pacientů naopak méně často objevovaly typické sekundární příznaky, jako jsou ztráta chuti a čichu. I tak se dá o ztrátě čichu hovořit jako o jasném varování, po kterém byste měli okamžitě vyrazit na test. Totéž platí i o další typický symptom, vysokou teplotu. Rozdíly mezi původní a novou mutací jsou podle studie takovéto:

  • 35 % pacientů s britskou mutací hlásilo kašel (v kontrolní skupině to bylo 28 %)
  • 32 % pacientů hlásilo únavu (oproti 29 % v kontrolní skupině)
  • 25 % pacientů hlásilo bolesti svalů (oproti 21 % v kontrolní skupině)
  • 22 % pacientů hlásilo bolest v krku (oproti 19 % v kontrolní skupině)
iZdroj fotografie: Pixabay
Jsou tu i další příznaky

Vyšší virová nálož

Podle virologa Lawrence Younga z univerzity ve Warwick má nová mutace v porovnání s původním kmenem koronaviru covid-19 celkem 23 změn. Některé z nich podle Younga způsobují, že britská mutace interaguje s naším imunitním systémem poněkud jiným způsobem. Právě způsob interakce viru s naší obranyschopností pak ovlivňuje, jakým způsobem se u nás nemoc projeví.

Jiná ze změn však způsobuje, že se britská mutace covid-19 dokáže šířit rychleji než původní kmen. Infikovaná a nakažlivá osoba kolem sebe vypouští větší množství virových částic, a tak jsou lidé v jejím okolí vystaveni vyšší virové náloži. To je také důvod, proč se britská varianta na první pohled jeví jako nakažlivější – osoby, které se dostanou do kontaktu s virem, jsou obvykle vystaveni větší dávce viru. Pro ten je pak snazší dotyčného úspěšně infikovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články