Nová britská útočná jaderná ponorka se po deseti letech dostala konečně do vody. Nepřátelé se mají čeho bát

BAE Systems spustila na vodu novou útočnou ponorku třídy Astute, která brzy posílí britské válečné námořnictvo. Půjde o již pátého lovce ponorek a hladinových lodí tohoto typu ve službě.

i Zdroj fotografie: BAE Systems
                   

Nejmodernější jaderná ponorka, kterou v roce 2022 převezme britské válečné loďstvo, nese jméno HMS Anson. Společnost BAE Systems, která ji staví, ji před několika týdny spustila na vodu. Plavidlo nyní čeká řada zkoušek. Byla pojmenována po britském admirálu a ministru námořnictva George Ansonovi. Ten se proslavil především vítězstvím nad Francouzi v bitvě u mysu Finisterre v roce 1747.

Ponorka se staví deset let

Se stavbou ponorky BAE Systems začala v roce 2011. Za plavidlo jí britská vláda zaplatí zhruba 1,3 miliardy liber (38.4 miliardy korun). Ponorka je 97 metrů dlouhá a má výtlak 7400 tun. Je schopná dosáhnout rychlosti až 30 uzlů a ponořit se do hloubky okolo 300 metrů. Posádku tvoří 98 členů, ale ponorka má kapacitu pro 109 lidí. Jejím současným velitelem je David Crosby.

Smrtící výzbroj

Anson je pátou lodí třídy Astute. Je vyzbrojena šesti torpédomety ráže 533 milimetrů, které jsou určené k boji proti ponorkám nebo hladinovým lodím. Ponorka také dokáže vystřelovat rakety Tomahawk s doletem 1600 kilometrů, které jsou určené k ničení pozemních nebo námořních cílů. Je vybavena sonarem od společnosti Thales umožňujícím snadnou detekci nepřátel. Ve skladech má ponorka dostatek jídla pro celou posádku na tři měsíce, po které se nebude muset vynořit na hladinu.

iZdroj fotografie: BAE Systems

Ještě řada testů

Spuštění na vodu neznamená, že by ponorka mohla být předána námořnictvu. Ještě ji čeká řada testů. Tím nejdůležitějším bude první ponor. Kvůli němu ale Anson nevypluje na moře. Bude umístěn v suchém doku, který technici zaplaví vodou. Případná netěsnost či nehoda tak bude snadno opravitelná. Podle plánu, které závisejí i na výsledcích testů, bude ponorka předaná námořnictvu příští rok. Palivo jejího jaderného reaktoru jí pak má vydržet na 25 let.

iZdroj fotografie: BAE Systems

Přijdou další sestry

Anson není poslední ponorkou svého typu. Čtyři plavidla třídy Astute již v britském námořnictvu slouží. První ponorka, podle které se celá třída jmenuje, vstoupila do aktivní služby v roce 2010. Další dvě plavidla jsou ve výstavbě, britské námořnictvo je dostane do roku 2026. Druhá ponorka této třídy, HMS Ambush, se v roce 2016 srazila u Gibraltaru s obchodní lodí. Při nehodě se nikdo nezranil a poškozen nebyl ani jaderný reaktor.

Zdroj: Naval News

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články