Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce

Bývalý kapitán ruského torpédoborce třídy Sovremennyj Bespokojnyj ukradl dva lodní šrouby v hodnotě více než půl milionu dolarů. Při krádeži vyměnil dva lodní šrouby z drahého kovu za jejich levnější varianty. Zprávu potvrdila ruská agentura Interfax.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Lodní šrouby vážily 13 tun

Zvláštním způsobem prokázal náklonnost ke svému bývalému stroji ruský námořní kapitán. Se svým plavidlem se nemohl rozloučit a tak z něho spolu se svým kumpánem ukradli alespoň dva bronzové lodní šrouby v hodnotě 520 tisíc dolarů. Hmotnost lodních šroubů je přitom 13 tun.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Vedoucí vyšetřování Sergej Šaršavych novinářům potvrdil, jakým způsobem oba zloději krádež provedli. Dva bronzové lodní šrouby vyměnili během stání křižníku v suchém doku. Lodní šrouby z drahých kovů nahradili jejich levnějšími variantami. Ty si nechali vyrobit přímo na míru. V suchém doku čekal torpédoborec třídy Sovremennyj Bespokojnyj na přestavbu.

Oba zloději měli nelehký úkol

Přesnou identitu kapitána, jeho kumpána a tresty, které oběma hrozí, ruská agentura neuvádí. Krádež se údajně stala po té, co torpédoborec dorazil do suchého doku, kde ho přestavovali na muzejní loď. Celý proces krádeže zahrnoval nejen výměnu lodních šroubů, ale i odstranění hnacích hřídelů a zpětné utěsnění trupu, aby torpédoborec zůstal na hladině.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Torpédoborců třídy Sovremennyj Bespokojnyj vyrobilo Rusko pouhých 21 kusů. V minulosti byly označovány také jako Project 956 Sarych.

  • První torpédoborec výrobce Rusku dodal v roce 1980.
  • 4 torpédoborci sloužily námořnictvu Čínské lidové republiky.

Poškozený torpédoborec vyřadilo Rusko z provozu formálně až v roce 2018. Nyní ho ruská armáda vystavuje v parku Patriot nedaleko Petrohradu, kde slouží jako připomínka ruského námořnictva. Celý případ krádeže zatím ruské námořnictvo neuzavřelo, na výsledku vyšetřování se ale pravděpodobně již nic nezmění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články