Česká republika pokračuje v dlouholeté tradici budování česko-konžských vztahů. Obchodní zájmy jsou jednoznačné

Česká republika a Demokratická republika Kongo navazují na dlouhou tradici spolupráce, která započala již v 60. letech minulého století.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Spolupráce obou zemí má dlouholetou tradici. Na jejím počátku, který má kořeny až v 60. letech 20. století, stála obchodní výměna mezi tehdejším Československem a Zairem (bývalý název dnešní Demokratické republiky Kongo). Demokratická republika Kongo právě díky dlouhotrvajícím přátelským vztahům vidí v České republice spolehlivého partnera pro další obchodování.

Další milník ve spolupráci

Budování vztahů s ostatními státy je nikdy nekončící práce. Dalším milníkem v budování těch česko-konžských je průmyslová spolupráce včetně spolupráce v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu. Předcházející pomyslný milník – znovuotevření české ambasády v Kinshase, byl splněn a ambasáda uspokojivě funguje. Česká republika opakovaně svým jednáním dokazuje, že má zájem na budování dobrých vztahů a podpoře stabilizace této strategické a bohaté země.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

V uplynulých dnech se náměstek ministra obrany, Tomáš Kopečný, setkal s delegací Demokratické republiky Kongo. Delegace, jejíž součástí byli zástupci vojenské kanceláře prezidenta republiky a zástupci konžské armády, navštívila několik českých výrobních podniků. Za všechny jmenujme podniky TATRA TRUCKS, EXCALIBUR ARMY, nebo ELDIS Pardubice.

České radary a nákladní vozidla

Český obranný průmysl byl konžskou delegací pod vedením generálporučíka Isidora Kaumbu Yankoleho vysoce oceněn. Posléze bylo navrženo hned několik společných projektů. Delegaci oslovily zejména nákladní vozy značky Tatra, které díky svému unikátnímu podvozku slibují bezproblémový pohyb v náročném konžském terénu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Radiolokátor SURN od společnosti Retia Pardubice

V oblasti obrany konžského vzdušného prostoru se uvažuje o využití produkce českých firem Eldis a Retia. Eldis Pardubice a Retia Pardubice zaujaly zejména svými radary, které by mohly monitorovat konžský vzdušný prostor. České radary by pak našly využití pro civilní i vojenské služby.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články