Českem se přesouvají kolony americké armády. Míří z Německa na velké cvičení jednotek NATO na Slovensku

Američané se přes Českou republiku na různá cvičení přesouvají pravidelně. I samotný přesun je svým druhem cvičení, testuje techniku i schopnosti vojáků.

i Zdroj fotografie: Ministertsvo obrany ČR
                   

Územím České republiky se od 15. února přesouvají kolony vojenských vozidel americké armády. Celkem má v únoru přes Česko projet až 1 800 amerických vojáků a 700 vozidel. Američané míří z Německa na Slovensko, kde se koná velké cvičení vojsk NATO Saber Strike 2022, kterého se pravidelně účastní i česká armáda.

V noci, kdy je nejslabší provoz

Američtí vojáci se po Česku přesouvají především o víkendu a spíše v nočních hodinách, kdy je na vybrané přesunové trase nejmenší provoz. Také kolony jsou rozděleny na menší části, které mají maximálně 30 vozidel. Vše je uzpůsobeno tak, aby vojenská vozidla, pokud možno, neblokovala komunikace. Do Česka vojáci vstupují v Rozvadově po D5 a pokračují od Prahy po D1 a D2 na Slovensko.

iZdroj fotografie: Ministertsvo obrany ČR
Tábor v Rančířově

Celou dobu je doprovází česká i americká vojenská policie, jež mají za úkol postarat se o hladký průběh přesunu. Celkem je během celého přesunu nasazeno až 250 českých vojenských policistů. Navíc by každou kolonu mělo doprovázet i vozidlo PČR. Počátek a konec každé přesouvající se části americké kolony je označen vozidly policistů s výstražnými majáky v provozu. Policisté varují před tím, aby se předjíždějící čeští řidiči do americké kolony nezkoušeli zařazovat a předjížděli ji jen v případě, že ji mohou předjet celou.

Američtí vojáci budou mít i odpočinkové přestávky. Tím hlavním místem pro relaxaci je Rančířov na Jihlavsku. Zde pro ně vyrostl stanový tábor, ve kterém budou přespávat. Postavili ho zde vojáci 14. pluku logistické podpory Pardubice a 15. ženijního pluku Bechyně. Připravena je tu i vojenská mobilní palivová stanice pro dotankování přesouvaných vojenských vozidel.

Vytápěné stany i sprchy

K dispozici je Američanům 38 velkých stanů, v každém jsou lůžka pro 12 vojáků. Protože je zimní období, jsou stany samozřejmě vytápěné. K zázemí ubytovacích stanů patří i vytápěné sprchy s teplou vodou a toalety. V táboře bude připravena i možnost stravování. Americký kontingent zde nalezne i zdravotní stan se čtyřmi lůžky, zdravotní péči o vojáky bude připraven poskytovat český lékař se zdravotní sestrou a součástí zdravotního zabezpečení je i řidič se sanitním vozidlem.

V minulosti průjezdy kolony vozidel budily velký zájem. Příznivci NATO je vítali, odpůrci našeho členství v alianci proti jejich přesunu Českem protestovali. V současné době nejsou žádné incidenty hlášeny. Největší pozdvižení v souvislosti se současným přesunem amerického konvoje tak nejspíše vyvolala bývalá komunistické poslankyně Marta Semelová, která prohlásila, že je ochotná se svléci do naha a jít konvoj zablokovat.

iZdroj fotografie: Ministertsvo obrany ČR
Vytápění vojenského stanu

Jestliže se v průběhu února američtí vojáci přesouvají na Slovensko, po skončení společného cvičení si cestu v březnu zopakují, tentokrát opačným směrem. Budou se opět přes Česko vracet zpět na své německé základny. Podle mluvčí České armády bude přesun Američanů přes Česko zajištěn stejně jako v únoru, ale tábor v Rančířově bude zlikvidován teprve poté, co poslední americký voják absolvuje celou zpáteční cestu.

Jak moc vám vadí nebo jak vítáte přesuny jednotek NATO přes ČR?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články