České vojáky čeká v letošním roce téměř 120 zahraničních cvičení

Slovensko, Německo, Polsko, Gruzie a Jordánsko – to budou nejčastější cíle příslušníků Armády ČR v roce 2022. Celkem mají v plánu zúčastnit se 119 zahraničních cvičení.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Nejvíce výcviků čeká české vojáky v Německu. Celkem se jedná o 26 cvičení. O dvě akce méně proběhne na Slovensku a celkem 22 výcviků se pak příslušníci české armády zúčastní v Polsku. Častým cílem bude pro české vojáky letos také Maďarsko, Itálie, USA nebo Rakousko. Cvičení ale proběhnou také v méně obvyklých místech, jako je například Jordánsko. Tam se 102. průzkumný prapor zúčastní tradiční mezinárodní soutěže ve střelecké a taktické přípravě. Dalším netradičním místem pak bude africký Senegal.

V rámci cvičení i letadlo s vysazeným motorem

Každoroční plán cvičení je na základě politicko-vojenských priorit sestaven ze čtyř oblastí. Jedná se o přípravu k nasazení v operacích, pohotovostní síly, bilaterální a regionální spolupráce a také tzv. budování schopností. V rámci přípravy k nasazení čeká české vojáky nejdůležitější cvičení v září.

Akce s názvem Mountain Flight se uskuteční v italském Bolzanu a cílem bude vycvičit posádky vrtulníkového letectva v létání ve složitých taktických a geografických podmínkách při extrémním zatížení letecké techniky. Bude se jednat například i o nácvik vysazení motoru.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Tohoto cvičení se za Českou republiku zúčastní 30 vojáků z 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích s vrtulníkem Mi-17 a W3A Sokol. Prověření sladěnosti jednotek a štábu při vedení taktických činností s podporou letectva na nasazení v africkém Mali pak proběhne ve Francii. Speciální síly tam čeká cvičení Šakal 1 až 3.

Zveřejnilore( “ > a) Armáda České republiky dne Čtvrtek 16. září 2021

Příprava na misi eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě pak čeká v pořadí už třetí kontingent strakonických protiletadlovců v Německu. Ve dvou termínech tam zavítá celkem 60 vojáků, a to i se speciální technikou protivzdušné obrany.

Chemici pojedou na Slovensko

Výcvik Swift Response 22, který je součástí skupiny výcviků Defender Europe 22, letos proběhne v sedmi lokalitách. Čeští vojáci tak pojedou například do Norska, Lotyšska, Litvy, Makedonie nebo Gruzie. Defender Europe 22 spadá pod US Europe and Africa, jejichž součástí jsou také výcviky Swift Response a Sabre Strike.

Cvičení čeká také chemiky. Odborníci na oblast OPZHN budou pobývat na přelomu března a dubna ve specializovaném zařízení v Zemianských Kostolanech. Toto místo na Slovensku je uzpůsobené k výcviku s ostrými otravnými látkami. Aplikaci postupů při ochraně před zbraněmi hromadného ničení za použití reálných bojových látek si tak v rámci akce Toxic Lance 22 procvičí liberečtí chemici.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Zajímavý výcvik se uskuteční také v Česku. Cvičení Federated Cloud 2022 bude zaměřeno na komunikační a informační podporu jednotek. Cílem je ověřit schopnosti interoperability systémů velení a řízení, testování schopnosti výstavby míst velení a poskytování komunikačních a informačních služeb uživatelům. Do Česka přijedou spojenečtí vojáci celkem na 60 cvičení.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky