Charkov se chystá na další ofenzívu: Rusové upevňují své jednotky severně od města. Národní garda nemá ani zdaleka vyhráno

Ukrajinské defenzivní jednotky vytlačily ruské síly z bezprostřední blízkosti Charkova. Těžké boje v oblasti však i nadále pokračují.

i Zdroj fotografie: Ukraine Ministry of Defence
                   

Charkov, město obehnané betonovými bloky, pytli s pískem a kontrolními stanovišti. Město, jehož rozbombardovanými ulicemi se ozývají neustálé výbuchy. A to i přes to, že ruská ofenzíva byla odražena. Vzdálený od ruských hranic pouhých přibližně 30 kilometrů, Charkov zůstává v permanentním ohrožení. Napětí v severovýchodním koutě Ukrajiny v posledních dnech sice značně polevilo, obyvatelé a obránci Charkova se však momentálně chystají na další ofenzívu. A za první obrannou linií se již organizuje druhá.  

Ukrajinskému městu byl vdechnut život

Jsou tomu již dva týdny, co ukrajinské defenzivní síly vytlačily ruské jednotky z Charkova, a ukončily tak několikaměsíční těžké ostřelování druhého největšího ukrajinského města. Není tedy divu, že jsou ukrajinští vojáci v poměrně dobré náladě. A to i přes to, že Charkov leží dobře na dostřel Rusů a každou noc na město dopadají granáty. Místo nočního klidu lidé usínají za dunění dělostřelectva.  

Zveřejnil(a) Daniel Rodrigues dne Pátek 13. května 2022

S touto smutnou skutečností se však obyvatelé i obránci města naučili žít a město Charkov pomalu ožívá. Denně se do něj vrací vlakem 2 000 lidí, otevírají se kavárny, lidé vychází do zničených ulic a od pondělí začala znovu jezdit hromadná doprava. Poprvé od února tak připomíná skutečné město, nikoliv jen vojenskou pevnost. Tyto malé radosti jsou však poněkud zastíněny jinou skutečností.  

Na silnicích vedoucích z města, z nichž některé byly uzavřeny, pomáhají vojákům civilisté, včetně žen a někdy i dětí. Plní pytle s pískem, hloubí zákopy, vaří obědy a zabezpečují kontrolní stanoviště. Jedna ofenzíva sice byla odražena, lidé však nezahálejí a chystají se obratem na další. Nebezpečí totiž číhá hned za rohem.  

Národní garda čelí zkušeným ruským vojákům

Těsně poté, co byly ruské jednotky odraženy, se začalo spekulovat o postupu ukrajinských jednotek k ruským hranicím, které jsou vzdáleny pouhých asi 30 kilometrů. Jednalo se však opravdu jen o spekulace, domněnky a bláhová přání, zrozené spíše z vítězné euforie než na základě strategického úsudku. Ofenziva ukrajinských jednotek je totiž momentálně přinejmenším nemožná.  

Rusové se sice z bezprostředního okolí Charkova stáhli a prstenec vesnic východně od města byl z ruských spárů skutečně osvobozen. Jednotky jsou však stále dostatečně blízko na to, aby město mohly neúnavně ostřelovat. Konkrétně se Rusové zdržují severně od Charkova. A co víc, již se nejedná o jednotky tvořené nováčky, jako tomu bylo na počátku invaze, nýbrž o jednotky složené ze zkušených vojáků, které je mnohem těžší zahnat. 

Konflikt se překlenul v zákopovou válku

I přes ukrajinské odhodlání a radost z posledního vítězství tedy nad charkovskou oblastí visí určitá dávka napětí a nervozity. Ukrajinci totiž narážejí na čím dál větší odpor ruských jednotek, které si severně od města vybudovaly rozsáhlé zákopové obranné pozice.

Po neúspěšném pokusu o dobytí Kyjeva byly navíc ruské jednotky na východě Ukrajiny posíleny o ty kyjevské, které jsou nejen lépe vycvičeny, ale také vybaveny modernější technikou. Podle ukrajinských zpráv se jedná o opravdu seriózní jednotky, žádné nezkušené kadety. A je tak třeba připravit se na novou ofenzívu ještě lépe než na tu prvotní.  

Samotní příslušníci Národní gardy v Charkově přiznali, že potyčky s ruskými jednotkami jsou stále drsnější a bránit jim v postupu je obtížnější než na začátku. „Je to stále obtížnější, nyní čelíme kompetentní armádě,“ uvedl důstojník Národní gardy s krycím jménem Odin.   

Morálka ukrajinských jednotek neupadá

Zvuky dělostřelecké palby naplňují údolí obklopená zalesněnými kopci již skoro čtyři měsíce a téměř den co den lze pozorovat na obzoru nad Ruskem ovládaným územím stoupající černý dým. Ukrajinské síly zůstávají přesvědčeny, že Rusy nakonec porazí. „Nakonec ztratí schopnost bojovat,“ prohlásil Vitalij Čornyj, příslušník dobrovolnické brigády, jenž zastává pozici předsunutého pozorovatele a s pomocí dronů identifikuje ruské cíle pro ukrajinské dělostřelecké jednotky.  

Russia’s defence ministry says its forces have pounded Ukrainian military targets with airstrikes and artillery fire in…

Zveřejnil(a) Al Jazeera English dne Neděle 22. května 2022

V celém pásmu východních provincií Luhansk a Doněck, známých lépe pod souhrnným názvem Donbas, čelí ukrajinští vojáci a důstojníci tvrdému náporu hlavního ruského dělostřelectva, a je tedy více než pravděpodobné, že ukrajinské síly přijdou v těchto oblastech během následujících měsíců o některé strategické pozice. 

Je jisté, že proti ruským jednotkám zdržujícím se v zákopech bude platit jen silná podpora dělostřelectva, která ukrajinským silám stále chybí. Například do některých charkovských oblastí se západní technika ještě vůbec nedostala. Pokud mají mít ukrajinské síly šanci na vítězství, je nezbytné, aby Západ pokračoval v pravidelných dodávkách těžkých zbraní na Ukrajinu. 

Jak bude podle vás ruská armáda dále postupovat?

Zdroj: TheDefensePost, DW, TheNewYorkTimes

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články