Čínské vojenské lodě operují až u pobřeží Filipín. Země má z jejich přítomnosti obavy

Ve vodách Jihočínského moře již léta probíhá konflikt mezi Čínou a jejími sousedy. Letos se vyostřil, protože čínské námořnictvo k pobřeží Filipín posílá ozbrojené lodě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se stále rostoucí silou čínské flotily se v posledních letech stupňují i nároky Číny v oblasti. Tu si asijská velmoc nárokuje téměř celou pro sebe. V letošním roce situace zašla tak daleko, že se čínské vojenské lodě otevřeně prohánějí ve výlučné ekonomické zóně Filipín sahající 200 mil od pobřeží. Čína ovšem tvrdí, že území je její. Jde o hodně. O bohatá loviště ryb a možná ložiska zemního plynu a ropy na dně moře.

Umělé ostrovy

Kromě Číny a Filipín mají v oblasti zájmy i Vietnam, Malajsie či Brunej. Čína v posledních deseti letech zvolila taktiku budování umělých ostrovů. Na nich jsou přistávací dráhy pro letadla a raketové systémy. Filipíny se spoléhaly na mezinárodní společenství. V roce 2016 jim dala arbitráž za pravdu. Výsledek Čína smetla ze stolu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ozbrojené rybářské lodě

Letos v březnu filipínská pobřežní stráž objevila více než 200 čínských lodí kotvících ve Whitsun Reef nedaleko Palawanu. Číňané tvrdí, že jde o rybářské lodi, které se tam skrývaly před bouří. Filipínci prohlašují, že jde o ozbrojená plavidla čínské námořní milice. Když se do oblasti vydali novináři, jejich loď honila čínská pobřežní stráž a dva moderní raketové čluny Type 022.

Filipíny bez šance

Filipínský prezident Rodrigo Duterte známý pročínskými postoji označil výsledek arbitráže za cár papíru a prohlásil, že vojensky nemohou Filipíny vyhrát. Má pravdu. Disponují pouze dvěma moderními loděmi, fregatami třídy Jose Rizal, vyzbrojenými protilodními raketami. Další plavidla, třeba trojice bývalých amerických hlídkových lodí Hamilton, mají jen hlavňovou výzbroj. Filipínské letectvo je vybaveno jen tuctem nadzvukových FA-50, což je na bojový letoun upravený korejský cvičný T-50.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ochrana ze strany USA

Filipíny se mohou opřít o americké námořnictvo, protože s USA mají smlouvu o vzájemné obraně. V oblasti jsou nyní tři americká uskupení. Letadlová loď Ronald Reagan a dvě výsadkové lodě America a Makin Island, které mohou nést i stíhačky F-35. Nikoli však jen kvůli Filipínám, ale především kvůli Tchaj-wanu, Japonsku a dalším spojencům.

Blíží se volby

Situaci mohou vyostřit blížící se filipínské prezidentské volby. Na prezidenta Duterteho, který ovšem nemůže již kandidovat, se snáší kritika z řad opozice. Pokud se příštím prezidentem stane protičínsky naladěný kandidát, bude v Jihočínském moři zaděláno na rušné období.

Autor: Jindřich Svěcený

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články