Ve Středozemním moři proběhla v únoru dvě cvičení NATO, „dohlížející“ ruské lodě se zřejmě podílely na útoku na Hadí ostrov

Ruské lodě cvičení monitorovaly, dnes se zřejmě nachází u pobřeží Ukrajiny, blokují zemi a zaútočily na ostrov, kde se třináct ukrajinských vojáků odmítlo vzdát.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Spojené státy s Francií a Itálií uspořádali tento měsíc společné manévry letadlových lodí. Cvičení se odehrálo v době, kdy se nadále zostřovala krize na ukrajinských hranicích, kde podle údajů západních rozvědek Rusko rozmístilo své jednotky a bojovou techniku. Poměrně vzácná operace tří západních mocností proběhla ve dnech 6. a 7. února ve východní části Středozemního moře.

Tři letadlové lodě a více než 100 letadel

Během dvoudenního cvičení integrovala úderná skupina letadlových lodí Harry S. Truman (CSG) s francouzskou operační skupinou Charles de Gaulle 473 a italskou údernou skupinou letadlových lodí ITS Cavour. Do společné operace bylo zapojeno více než 20 lodí a nejméně dvě ponorky, k dispozici bylo také více než 100 letadel.

Dne 4. února dokončila USN Harry S. Truman dvoutýdenní cvičení Neptune Strike 22, pod záštitou NATO. Bylo to poprvé od konce studené války, kdy americká letadlová loď operovala pod záštitou aliance. Cvičení proběhlo v Jaderském moři a zúčastnil se ho personál i technika z celkem 28 aliančních zemí.

Zveřejnil(a) Obris – Obrana i sigurnost dne Pondělí 7. února 2022

Do cvičení Neptune Strike 22 se zapojila také úderná skupina Cavour a obojživelná velitelská loď USS Blue Ridge (LCC-19), vlajková loď šesté flotily USA. Dne 1. února pak v rámci nasazení Clemenceau 22 vyplula z námořní základny Toulon loď Charles de Gaulle.

K úderné skupině CSG patří celkem devět letek, torpédoborce třídy Arleigh Burke USS Gonzalez, USS Bainbridge, USS Gravely, USS Cole a USS Jason Dunham, fregata norského královského námořnictva HNoMS Fridtjof Nansen a křižník třídy Ticonderoga USS San Jacinto.

Spolupráce námořnictev tří západních mocností

Podle zpráv francouzského námořnictva byl při cvičení kladen zvláštní důraz na sdílení dat a informací, neboť americké námořnictvo používá velmi specifické šifrovací systémy. Bylo tedy třeba se ujistit, že takto zašifrovaná data bude francouzské a italské námořnictvo schopno přečíst. Sbližování tří spojeneckých úderných skupin má za cíl posílit námořní spolupráci a umožnit posádkám upevnění jejich interoperability.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Zprava letadlová loď třídy Nimitz USS Harry S. Truman (CVN-75), italská letadlová loď Cavour a francouzská letadlová loď Charles de Gaulle proplouvají ve formaci Středozemním mořem, 6. února 2022.

Mimo jiné poskytuje nasazení skupiny Carrier Strike Group v oblasti Středozemního moře podporu pro boj s terorismem v Iráku a Sýrii. Pomáhá udržovat vysokou úroveň nezávislého situačního povědomí, potvrzuje snahu spojenců o politiku odstrašování a také vůli získávat vlastní, nezávislé informace. Samozřejmě jde také o demonstraci síly aliance.

Ruské křižníky Slava jsou v pohybu

Ačkoli bylo cvičení předem naplánováno, příhodně se odehrálo v době zvýšené vojenské aktivity ve východní Evropě, kde se zostřovala krize na ukrajinských hranicích. V posledních týdnech navíc ruské námořnictvo vyvíjelo značnou aktivitu. Námořní síly Kremlu nasazené ve Středozemním moři například významně posílil příjezd křižníku typu Slava Marshal Ustinov o výtlaku 11 500 tun.

Zveřejnil(a) DeeBee Cooper dne Neděle 13. února 2022

Křižník obeplul západní křídlo NATO a připojil se ke křižníku Slava Varjag, vlajkové lodi Tichomořské flotily. Ruská flotila disponuje ještě jedním křižníkem Slava. Křižník Slava Moskva se momentálně nachází v Černém moři, kde rovněž plní úkoly vlajkové lodi a zřejmě se spoluúčastnil útoku na Hadí ostrov, kde se ukrajinští obránci odmítli vzdát, všichni zahynuli.

V této chvíli ruská flotila blokuje ukrajinské pobřeží Černého moře a soustředí se především v oblasti Krymu. Objevily se informace, že ruské válečné lodě se podílely na obsazení Mariupolu, zatím nepotvrzené. Je zjevné, že cvičení námořních sil NATO vyznívá velmi směšně a zbytečně. Rusové si zatím dělají naprosto co chtějí. Cílem je minimálně pozemní cesta na Krym a především zabezpečení Sevastopolu, jako hlavního námořního přístavu v Černém moři.

Jaký význam má blokáda ukrajinského pobřeží ruským námořnictvem?

Zdroj: Businessinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články