Den pozemního vojska – BAHNA se letos neuskuteční

Den pozemního vojska – BAHNA, lidově přezdívaný jen Bahna nebo Akce Bahna, patří mezi světově nejzajímavější armádní akce. Na rozdíl od prakticky všech vojenských cvičení a podobných událostí je totiž na Bahnech vítána široká veřejnost.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Akce je dokonce bez vstupného, a tak se v uplynulých letech stala vyhledávanou událostí i pro rodiny s dětmi. Díky tomu se Bahna mohou pochlubit zhruba padesáti tisíci návštěvníky ročně, což je víc, než mají velké hudební festivaly.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Letos se BAHNA bohužel neuskuteční

I povodním navzdory

Bahna se poprvé konala už v roce 1990, a postupem času se stala se jedním ze symbolů proměny československé armády sovětského vzoru na moderní profesionální ozbrojené síly pro 21. století. Na konci devadesátých let se dokonce pro velký úspěch přehlídka konala dva víkendy po sobě. Neplánovaný přesun termínu nastal jen jednou. V roce 2013 se armáda podílela na likvidaci povodňových škod. Namísto června se proto Bahna uskutečnila až v srpnu.

Až koronavirus vystavil stopku

Jedenatřicátý ročník dne pozemního vojska se letos bohužel neuskuteční. Vzhledem k přetrvávajícím bezpečnostním opatřením, které nepovolují velké společenské akce, není možné Bahna v sobotu 20. června uspořádat. Na rozdíl od roku 2013 však tentokrát organizátoři ani neohlásili alternativní prázdninový či podzimní termín, akce je letos zrušena bez náhrady.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hlavním důvodem zrušení je koronavirus

Vojenské muzeum je v provozu

Zájemci alespoň mohou navštívit nedaleké Vojenské Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, které se na přípravě Bahen podílí. Muzeum se těší jedním primátem – jde o největší nestátní vojenské muzeum v České republice. V průběhu června je otevřeno jen o víkendech, o prázdninách pak každý den. Mezi jeho nejzajímavější lákadla patří kromě historické vojenské techniky také:

  • Expozice Jiřího Potůčka – Tolara, československého parašutisty a místního rodáka, který se za druhé světové války zúčastnil operace Silver A
  • Expozice věnovaná stavbě československého pohraničního opevnění
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články