Komentář: Doufat ve vytrvale rychlý postup Ukrajinců by byla bláhovost, ale k dalším úspěchům je nakročeno

Během války se situace na bojišti může ze dne na den změnit. Důležité je mít plán a toho se držet a neudělat zásadní chybu, které by nepřítel mohl využít.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Po několika týdnech neustálých zpráv o územních ziscích Ukrajinců se příval jmen osvobozených vesnic téměř zastavil. Zdá se, jakoby ukrajinské armádě došly síly a již není schopna postoupit. Ovšem zdání může klamat. Takovéto přestávky nejsou ničím neobvyklým. Navíc se nelze domnívat, že by ruská armáda byla poražena. Její útoky v okolí Bachmutu ukazují že tomu tak není.

Vojáci potřebují pauzu

Po raketových útocích na ukrajinská města by se mohlo zdát, že se Ukrajina zalekla a již se jí tolik nechce do útoku a osvobozování dalších území, aby nepřišla další ruská pomsta. Faktem ale zůstává, že situace na frontě se neustále vyvíjí. Jen postup není tak velký a ani tomu tak být nemůže. Po velkých ziscích ukrajinských vojsk je nutné udělat pauzu, přeskupit se, území zabezpečit a doplnit síly. Pokud by to ukrajinská armáda neudělala, vystavila by se obrovskému riziku.

Přesto především na jižním úseku u Chersonu ukrajinské síly neustále útočí. I když informace jsou kvůli embargu omezené a zisky menší, ruští vojáci jsou zde pod tlakem. Jsou v podstatě odříznutí na západním břehu Dněpru. A ani poškození mostu na Krym jim nepomohlo, protože přes něj proudilo významné množství zásob pro tuto část fronty. Volání po evakuaci Chersonu ukazuje, že tlak pokračuje a situace se může zlomit.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Zničený vůz luhanských separatistů

Jiná je situace na severu. Sem ruská armáda dle všeho přesunula další posily a snaží se vytvořit novou obrannou linii, která by dalším ukrajinským útokům zabránila. Ale právě zde se potřebují Ukrajinci přeskupit, jsou v útoku již delší dobu. Otázkou samozřejmě je, jestli zde chce ukrajinské vedení stále útočit, nebo si vybere jiný úsek fronty. Dlouho se mluví o Záporoží, ale tam se v podstatě linie již velmi dlouho nehýbají.

Bachmut stále pod tlakem

Kyjev by se mohl pokusit zlomit situaci v okolí Bachmutu, protože zde ruská vojska a soukromá Wagnerova armáda neustále pokračují v útocích. Nasazeno je zde dělostřelectvo nebo raketomety TOS-1. Na některých místech se po týdnech bojů Rusům opravdu povedlo postoupit. Ale jsou i území, která Ukrajina získala zpět. Každopádně jde o místo největšího ruského tlaku s cílem prorazit linie.

Do útoků také nejspíše zasahuje a čím dál častěji počasí. V okolí Chersonu byly hlášeny deště a těch bude nejspíše přibývat. Rozmočený terén není pro útok příliš vhodný. O tom se na jaře přesvědčili nejen Rusové, ale třeba na podzim 1941 i vojáci nacistického Německa. Samozřejmě otázkou je, zda se nebudou uskutečňovat nějaké operace lehkých speciálních jednotek. Ale s jejich pomocí se nejspíše obranné line prorazit nepodaří.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Hromadné hroby u Izjumu

Určitě bude pokračovat ostřelování. A to jak vojenských pozic, tak skladů a možná i ukrajinských měst. I když není jasné, kolik má Rusko ještě přesných zbraní. Navíc na Ukrajinu nyní proudí moderní protivzdušné systémy, které obranu posílí. A munice do houfnic, včetně přesně naváděné, nebo rakety do HIMARS a M270. Lze očekávat útoky na ruské vojenské cíle a ukazuje se, že možná i na samotném území Ruska.

Jak se podle vás bude vyvíjet situace na Ukrajině?

Zdroj: Thedrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články