Severní Korea může nabídnout hlavně dělostřeleckou munici. Írán zase balistické rakety i s přesným naváděním

Výroba dělostřelecké munice není příliš náročná, ale i tak má své limity. Bez vyhlášení válečného stavu a mobilizace zbrojovek ji nejde produkovat příliš rychle.

i Zdroj fotografie: Tasnim News / Creative Commons / CC BY
                   

Více než osm měsíců bojů na Ukrajině je velkým náporem na zásoby munice Ukrajiny a jejích spojenců, ale současně i útočícího Ruska. To sice mělo miliony kusů dělostřeleckých granátů a střel do raketometů, ale tato munice mu pomalu dochází a zbrojovky zřetelně nestačí vyrábět dostatečné množství nové munice. Je to podle Ukrajinců znát i na snížené intenzitě ruské dělostřelecké palby. Proto i Rusko nyní po světe shání munici. Třeba od Severní Koreje, i když ta dodávky popírá. Nebo z Íránu.

Severní Korea má 20 000 děl

Již před dvěma měsíci The New York Times poprvé uvedly, že Rusko nakupuje miliony dělostřeleckých granátů a raket od Severní Koreje. Noviny s odkazem na odtajněné údaje americké zpravodajské služby uvedly, že jde o „znamení toho, že globální sankce vážně omezily jeho dodavatelské řetězce a přinutily Moskvu, aby se obrátila na vyděděnce kvůli vojenským zásobám. Snaha Ruska o další dělostřeleckou munici je známkou toho, že problémy Moskvy s dodávkami jsou pravděpodobně hlubší než jen špičkové komponenty pro tanky nebo přesné střely.“

„Pokud Rusko hledá další dělostřelecké granáty ze Severní Koreje, potýká se zřetelně s jejich nedostatkem.“ Vzápětí uvedl mluvčí Bílého domu, že americké tajné služby ověřili fakt, že Severní Korea skrytě dodává do Ruska „významné množství“ dělostřeleckých granátů. Mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby doslova uvedl, že tajné služby USA podle všeho zjistily, že se Severní Korea „snaží, aby to vypadalo, jako by její zásilky dělostřelecké munice byly posílány do zemí na Středním východě nebo v severní Africe,“ uvádí The Associated Press.

Severokorejský režim má ohromné zásoby zbraní a střeliva, protože se neustále chystá na válku se svým jižním sousedem. Dodávky do Ruska mu mohou finančně pomoci, případně by je země mohla vyměňovat za ropné produkty. Severní Korea se svým masivním arzenálem přibližně 20 000 děl se tak stala de facto jediným objemově zásadním zdrojem kompatibilní starší dělostřelecké munice pro ruské dělostřelecké a raketometné zbraně mimo Rusko a je schopná okamžitě aktivizovat i domácí výrobní zařízení pro další ruské objednávky.

Výhodný obchod pro obě strany

Obzvláště když Rusko k tomu dodá potřebné chemikálie a jiné suroviny. Podobně jsou na tom zásoby a kapacity výroby zbraní typu dronů a balistických střel v Íránu. Jak Írán, tak Severní Korea jsou víceméně odstřiženy od zbytku světa. To znamená, že obchodem s Ruskem mají velmi málo co ztratit a mnoho získat. Jejich dodavatelské řetězce pro zbraně jsou převážně domácí nebo přinejmenším fungují mimo hlavní obchodní kanály, což výrazně omezuje možnosti zasáhnout například obchodně (sankcemi) do jejich plynulého fungování a omezení kapacity výroby.

Výhodou Severní Koreje je fakt, že v minulosti byla ve velkém zásobována ze Sovětského svazu, případně vytvořila zbraně, které z těch sovětských přímo vycházejí. Má tedy k dispozici i odpovídající typy munice. Rusko by mohlo mít zájem o tři druhy. První jsou dělostřelecké granáty ráže 122 milimetrů. Ty používá do tažených houfnic D-30 nebo samohybných Gvozdika. Severokorejci je používají například v samohybných Juche-po.

iZdroj fotografie: Vladislav Falšivomonětčik / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet BM-21 Grad na přehlídce v Jekatěrinburgu

Mnohem větší posilou by byly ale silnější granáty ráže 152 milimetrů. Jde o sovětský standard a Severokorejci mají hned několik typů děl, do nichž je nabíjejí, například tažené houfnice D-20. Rusko je potřebuje do tažených Msta-B a několika druhů samohybných zbraní. Severní Korea má mít i velké zásoby raket ráže 122 milimetrů. Ty se používají do raketometů Grad, kterých má Rusko velké množství.

Balistické rakety nemá co zastavit

Dalším dodavatelem je Írán, který Rusku poskytl drony Mohajer-6 a sebevražedné Shahed-136. Podle ukrajinského ředitelství obranného zpravodajství (GUR) plánuje Írán v příštích několika dnech poslat do Ruska přes Kaspické moře více než 200 bojových dronů. Po těchto zásilkách bude „za několik týdnů“ následovat dodávka balistických raket krátkého doletu (SRBM) z Íránu přímými lety do Ruska a nad Kaspickým mořem, řekl v úterý The War Zone zdroj z ukrajinské rozvědky.

iZdroj fotografie: Hossein Velayati / Creative Commons / CC BY
Fateh-110

Vzhledem k obavám z íránských SRBM a dronů mířících do Ruska, GUR (ukrajinská tajná služba) ve středu požádala o pomoc při identifikaci zásobovacích tras. Balistické rakety krátkého doletu, které Írán vyrábí, mohou být mnohem větším problémem pro Ukrajinu než dodávky dronů. Jsou poměrně přesné a Ukrajina proti nim nemá obranu. Tedy alespoň do doby, než by dostala systém SAMP-T, o němž se mluví. Podle informací zpravodajců by Írán mohl v nejbližší době nejspíše poskytnout balistické rakety Fateh-110 a Zolfaghar SRBM.

První z nich má dolet kolem 300 kilometrů. K cíli dopravuje hlavici o hmotnosti 650 kilogramů. Má být naváděna i za pomoci GPS a její přesnost se udává na maximální odchylku od záměrného bodu (cíle) 3 metry. Zolfaghar je větší a její dolet je 700 kilometrů a přesnost kolem 5 metrů. Má hlavici o hmotnosti 579 kilogramů. Z toho je jasné, že tyto rakety by měly mnohem větší ničivou sílu než sebevražedné drony s maximálně 50 kilogramy trhaviny. Dokázaly by ukrajinské infrastruktuře a městům působit značné škody.

Která ze zbraní, jež může Rusko dostat, je nejnebezpečnější?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články