Evropská unie bude mít do roku 2027 vlastní ozbrojené síly

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že se Evropská unie soustavně odklání od vize, kterou jí před lety dali do vínku její zakladatelé, není sporu. Z někdejšího Evropského společenství uhlí a oceli se postupně stává moloch až kafkovského stylu, v jehož regulacích, nařízeních a diplomatických vztazích je pro nezasvěceného člověka prakticky nemožné se zorientovat.

Od ekonomické spolupráce k ozbrojeným jednotkám

Původní bohulibý záměr, tedy rozvoj ekonomické a obchodní spolupráce jako pojistky proti ozbrojeným konfliktům mezi tradičními evropskými rivaly, se postupně transformoval v Evropské hospodářské společenství a nakonec až v dnešní Evropskou unii. Ta má podstatně vyšší ambice než předcházející organizace, což ostatně pociťujeme i v České republice.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
EU chce vlastní ozbrojené síly

Razantním krokem je ovšem rozhodnutí o vybudování vlastních ozbrojených složek, tedy něčeho, co je v rozporu s původní ideou výhradně ekonomicky orientované organizace. Evropská unie plánuje, že bude mít do roku 2027 k dispozici na deset tisíc mužů a žen v uniformách. Ti budou hlídat hranice EU ve dvou jednotkách:

  • Pohraniční stráž (European Border Guard)
  • Pobřežní stráž (European Coast Guard)
iZdroj fotografie: PxHere.com
Cílem by měla být maximální ochrana EU

Útok na samostatnost členských států

Podle mnoha komentátorů a pozorovatelů jde o jasný útok na samostatnost jednotlivých členských států. Vznikající jednotky sice formálně nejsou členy žádné armády a nejde ani o bojové jednotky, a tak je Evropská unie nemůže nasadit v žádném konfliktu, přesto se zde vytváří určitý precedent, který otevírá dveře k vybudování skutečné armády.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Vlajka Evropské unie

Hlavním důvodem pro vznik těchto jednotek je nicméně, alespoň oficiálně, migrační krize, respektive ochrana společných evropských hranic. Skeptikové nicméně připomínají, že hlavní migrační vlny už má podle všeho Evropa za sebou, a pokud měla skutečně nová jednotka chránit hranice proti nelegálním přistěhovalcům, měla vzniknout už před lety.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky