České Gripeny a F-16 budou hlídat nebe na Slovenskem. Jeho MiGy-29 by možná mohly skončit na Ukrajině

Státy Severoatlantické aliance si navzájem pomáhají s ochranou vzdušného prostoru. Takzvaného airpolicingu se opakovaně účastní i stíhací letadla českého letectva.

i Zdroj fotografie: Milan Nykodym / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slovensko bude v následujících letech spoléhat při ochraně svého nebe na protivzdušnou obranu a stíhací letadla z České republiky a Polska. Ta by se měla podílet na zásazích při krizových situacích. Dohodli se na tom ministři obrany všech tří zemí. Slovensko potřebuje leteckou ochranu do doby, než nahradí své letouny MiG-29. To ale nebude dříve než v roce 2024, protože do té doby nedorazí stroje, které si objednalo.

Smlouva platí do konce roku 2023

Slovenské letectvo bylo vyzbrojeno stíhacími letouny MiG-29, které již v současné podobě nevyhovují moderním požadavkům letectev NATO. Navíc se opakovaně mluví o tom, že by je země jako pomoc v boji proti ruské agresi mohla poslat na Ukrajinu, a dokonce že už tam některé jednotlivé kusy slouží. Slovenská vláda ale celou dodávku všech Migů-29 na Ukrajinu podmínila tím, že by se museli o ochranu slovenského nebe postarat spojenci, což současná smlouva řeší.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Jas-39 českého letectva

Zatím počítá s tím, že čeští a slovenští piloti se svými stroji budou hlídkovat do konce roku 2023, ale není vyloučeno její prodloužení. Neznamená to, že by české a polské stíhací letouny byly umístěny na slovenských letištích. Startovat by měly ve svých zemích, v případě České republiky to bude z letiště v Čáslavi. V pohotovosti zde mají být připravena dvě letadla plus jedno záložní.

Důvodem k jejich startu mají být především letadla, která neodpovídají na výzvy pozemní kontroly. O tom, kdo a kdy k zásahu poletí, má rozhodovat Středisko pro řízení vzdušných operací v německém Uedemu. Jen v určitých případech to může zůstat na národním rozhodnutí.

Slovensko má objednané nejnovější F-16

Slovenské MiG-29 jsou uzemněny od 31. srpna 2022. Jde o letadla, která ještě za dob Sovětského svazu dostalo československé letectvo a při rozpadu federace si je země rozdělily. Česko je vyměnilo s Polskem za vrtulníky, ale Slovensko si je ponechalo. Před nedávnem si objednalo nejnovější verzi amerických stíhacích letadel F-16. O ta je ale ve světě velký zájem, proto na Slovensko přijdou až v roce 2024 a nasazena budou v následujícím roce.

České letectvo proto nasadí k ochraně Slovenska Jas-39 Gripen, které má pronajaté od Švédska. Jde o jednomotorový stíhací letoun čtvrté generace, jenž poprvé vzlétl v roce 1988. Česká republika má ve službě starší verze C a D v počtu 14 strojů. Nájem je do roku 2027. Letoun může dosahovat rychlosti Mach 2 a unese 5 300 kilogramů výzbroje od protiletadlových střel až po pumy a další zbraně.

iZdroj fotografie: Uživatel KGyST / Creative Commons / CC BY-SA
MiG-29 slovenského letectva

Polsko naopak disponuje 48 stroji F-16 Block 52. Jde o méně moderní verzi amerických stíhacích letounů F-16, které si objednalo Slovensko. I v tomto případě jde o jednomotorový stíhací letoun čtvrté generace, jenž poprvé vzlétl již v roce 1974. Byl ale mnohokrát modernizován a ve své poslední verzi se řadí mezi nejschopnější bojové letouny na světě. Unese až 7 700 kilogramů zbraní od protiletadlových střel, řízených raket a pum až po protilodní střely.

Jak dobře bude podle vás zajištěna bezpečnost slovenského nebe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé kvůli drahým energiím doma svítí jen díky autobaterii a soláru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Posilovač imunity česnek funguje jako antibiotikum, dokonce sníží i cholesterol
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem