České Gripeny a F-16 budou hlídat nebe na Slovenskem. Jeho MiGy-29 by možná mohly skončit na Ukrajině

Státy Severoatlantické aliance si navzájem pomáhají s ochranou vzdušného prostoru. Takzvaného airpolicingu se opakovaně účastní i stíhací letadla českého letectva.

Jas-39C českého letectva i Zdroj fotografie: Milan Nykodym / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slovensko bude v následujících letech spoléhat při ochraně svého nebe na protivzdušnou obranu a stíhací letadla z České republiky a Polska. Ta by se měla podílet na zásazích při krizových situacích. Dohodli se na tom ministři obrany všech tří zemí. Slovensko potřebuje leteckou ochranu do doby, než nahradí své letouny MiG-29. To ale nebude dříve než v roce 2024, protože do té doby nedorazí stroje, které si objednalo.

Smlouva platí do konce roku 2023

Slovenské letectvo bylo vyzbrojeno stíhacími letouny MiG-29, které již v současné podobě nevyhovují moderním požadavkům letectev NATO. Navíc se opakovaně mluví o tom, že by je země jako pomoc v boji proti ruské agresi mohla poslat na Ukrajinu, a dokonce že už tam některé jednotlivé kusy slouží. Slovenská vláda ale celou dodávku všech Migů-29 na Ukrajinu podmínila tím, že by se museli o ochranu slovenského nebe postarat spojenci, což současná smlouva řeší.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Jas-39 českého letectva

Zatím počítá s tím, že čeští a slovenští piloti se svými stroji budou hlídkovat do konce roku 2023, ale není vyloučeno její prodloužení. Neznamená to, že by české a polské stíhací letouny byly umístěny na slovenských letištích. Startovat by měly ve svých zemích, v případě České republiky to bude z letiště v Čáslavi. V pohotovosti zde mají být připravena dvě letadla plus jedno záložní.

Důvodem k jejich startu mají být především letadla, která neodpovídají na výzvy pozemní kontroly. O tom, kdo a kdy k zásahu poletí, má rozhodovat Středisko pro řízení vzdušných operací v německém Uedemu. Jen v určitých případech to může zůstat na národním rozhodnutí.

Slovensko má objednané nejnovější F-16

Slovenské MiG-29 jsou uzemněny od 31. srpna 2022. Jde o letadla, která ještě za dob Sovětského svazu dostalo československé letectvo a při rozpadu federace si je země rozdělily. Česko je vyměnilo s Polskem za vrtulníky, ale Slovensko si je ponechalo. Před nedávnem si objednalo nejnovější verzi amerických stíhacích letadel F-16. O ta je ale ve světě velký zájem, proto na Slovensko přijdou až v roce 2024 a nasazena budou v následujícím roce.

České letectvo proto nasadí k ochraně Slovenska Jas-39 Gripen, které má pronajaté od Švédska. Jde o jednomotorový stíhací letoun čtvrté generace, jenž poprvé vzlétl v roce 1988. Česká republika má ve službě starší verze C a D v počtu 14 strojů. Nájem je do roku 2027. Letoun může dosahovat rychlosti Mach 2 a unese 5 300 kilogramů výzbroje od protiletadlových střel až po pumy a další zbraně.

iZdroj fotografie: Uživatel KGyST / Creative Commons / CC BY-SA
MiG-29 slovenského letectva

Polsko naopak disponuje 48 stroji F-16 Block 52. Jde o méně moderní verzi amerických stíhacích letounů F-16, které si objednalo Slovensko. I v tomto případě jde o jednomotorový stíhací letoun čtvrté generace, jenž poprvé vzlétl již v roce 1974. Byl ale mnohokrát modernizován a ve své poslední verzi se řadí mezi nejschopnější bojové letouny na světě. Unese až 7 700 kilogramů zbraní od protiletadlových střel, řízených raket a pum až po protilodní střely.

Jak dobře bude podle vás zajištěna bezpečnost slovenského nebe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články