Hackerský útok na federální úřady je smrtelně nebezpečná hrozba

Okřídlené rčení o tom, že bitva se odehrává jen na bitevním poli, ale válka se vede všemi možnými způsoby, je dnes aktuálnější více než kdy jindy. Výzvědné služby, špionáž i kontrašpionáž byly sice důležité vždy, dnes však může chytře vedený kybernetický útok zcela ochromit nepřítele a vyřadit z provozu jeho důležitou infrastrukturu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tohoto faktu jsou si vědomy i Spojené státy, jejichž úřady se s útoky hackerů potýkají každou chvíli.

Kdysi telefonní nadšenci, dnes tajné služby

Spojené státy přitom mají s kybernetickými útoky mnohem bohatší zkušenosti než ostatní země, komunita hackerů tady vznikala už v osmdesátých letech. Tehdejší počítačoví pionýři dokázali prolomit obranu telefonních společností a využívat jejich infrastruktury k bezplatné komunikaci, nebo dokonce k pronikání do počítačů firem i jednotlivců.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hackeři útočí stále častěji

Od té doby, stejně jako od prvního velkého zátahu na hackery, uteklo hodně vody. Spojené státy, a nejen ony, jsou na internetu bytostně závislé. Navíc vznikly organizované skupiny profesionálních hackerů, které jsou v některých případech ochotny spolupracovat s tajnými službami různých států. Některé země mají dokonce své tajné hackerské skupiny. Mezi takové státy podle všeho patří mimo jiné:

  • Čína
  • Rusko
  • Severní Korea
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mohou se dostat k velmi důležitým informacím

Poslední útok pravděpodobně u z Ruska

Pravděpodobně ruští hackeři pak v polovině prosince podnikli útok na systémy federálních úřadů, který odhalil kritické bezpečnostní chyby v jejich infrastruktuře. Novou administrativu prezidenta Joe Bidena tak čeká strategický úkol zajistit bezpečnost počítačových sítí federálních úřadů. Tento úkol bude o to důležitější, oč striktnější bude americká politika vůči Rusku. Biden nicméně v minulosti vystupoval podstatně kritičtěji než odstupující prezident Trump, a tak se dá očekávat, že počet pokusů o kybernetický útok z ruské strany poroste.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli