Hackerský útok na federální úřady je smrtelně nebezpečná hrozba

Okřídlené rčení o tom, že bitva se odehrává jen na bitevním poli, ale válka se vede všemi možnými způsoby, je dnes aktuálnější více než kdy jindy. Výzvědné služby, špionáž i kontrašpionáž byly sice důležité vždy, dnes však může chytře vedený kybernetický útok zcela ochromit nepřítele a vyřadit z provozu jeho důležitou infrastrukturu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tohoto faktu jsou si vědomy i Spojené státy, jejichž úřady se s útoky hackerů potýkají každou chvíli.

Kdysi telefonní nadšenci, dnes tajné služby

Spojené státy přitom mají s kybernetickými útoky mnohem bohatší zkušenosti než ostatní země, komunita hackerů tady vznikala už v osmdesátých letech. Tehdejší počítačoví pionýři dokázali prolomit obranu telefonních společností a využívat jejich infrastruktury k bezplatné komunikaci, nebo dokonce k pronikání do počítačů firem i jednotlivců.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Hackeři útočí stále častěji

Od té doby, stejně jako od prvního velkého zátahu na hackery, uteklo hodně vody. Spojené státy, a nejen ony, jsou na internetu bytostně závislé. Navíc vznikly organizované skupiny profesionálních hackerů, které jsou v některých případech ochotny spolupracovat s tajnými službami různých států. Některé země mají dokonce své tajné hackerské skupiny. Mezi takové státy podle všeho patří mimo jiné:

  • Čína
  • Rusko
  • Severní Korea
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mohou se dostat k velmi důležitým informacím

Poslední útok pravděpodobně u z Ruska

Pravděpodobně ruští hackeři pak v polovině prosince podnikli útok na systémy federálních úřadů, který odhalil kritické bezpečnostní chyby v jejich infrastruktuře. Novou administrativu prezidenta Joe Bidena tak čeká strategický úkol zajistit bezpečnost počítačových sítí federálních úřadů. Tento úkol bude o to důležitější, oč striktnější bude americká politika vůči Rusku. Biden nicméně v minulosti vystupoval podstatně kritičtěji než odstupující prezident Trump, a tak se dá očekávat, že počet pokusů o kybernetický útok z ruské strany poroste.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články