Hodnosti v armádě se během historie měnily. Dnes má AČR systém, jenž vychází z toho, který platí v armádách NATO

Systém hodností zajišťuje v armádě hierarchii. Takzvané povýšení většinou záleží na schopnostech zásluhách, dosaženém vzdělání nebo délce služby.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

O tom, kdo je komu v armádě nadřízený a kdo musí koho poslouchat rozhoduje systém hodností. Česká armáda užívá ten dnešní od roku 2011, kdy se ho snažila co nejvíce přiblížit systému hodností v NATO. Armáda v Česku existuje od roku 1918, a je proto jasné, že se během doby systém hodností v ní výrazně měnil. Označení hodností, kterých čeští vojáci dosáhli v armádě v minulosti, je dnes tak často úplně jiné než dřív.

Systém hvězd, proužků a „pecek“

Jakou hodnost má daný voják, se dá poznat z jeho hodnostního označení. To až na výjimky musí být součástí uniformy. Existují přesná pravidla na to, jak taková označení musí vypadat. Ale zároveň existuje několik typů označení, které se od sebe liší. Většinou záleží na tom, jaký typ uniformy má voják v dané chvíli na sobě. Dnes existují tři základní typy označení – kovové, vyšívané nebo tištěné. Kovové označení má několik tvarů. Prvním jsou hvězdy, třícípé i pěticípé, které jsou ve zlatém provedení.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Třícípé používají nižší důstojníci, jako jsou poručíci, nadporučíci a kapitáni, pěticípé důstojníci od majora výše. Jediná dnešní hodnost v české armádě, která má označení stříbrnou pěticípou hvězdičkou na rameni, je štábní praporčík. Ostatní praporčíci jsou označováni na ramenech stříbrnými páskami, takzvanými „rakvičkami“. Pro nižší hodnosti pak existují hodnostní knoflíčky, kterým se lidově přezdívá pecky. Existuje i kovové hodnostní označení v provedení pro čepice, které je samozřejmě náležitě zmenšeno.

Pravidla pro tisk a vyšívání

Vyšívané nebo tištěné označení hodnosti se užívá na služebních a polních stejnokrojích v zeleném nebo béžovém potisku. Toto označené je na černém nebo na béžovém podkladu. Pro důstojníky nebo generály je vyšito či vytištěno v okrové nebo hnědé barvě. Pro mužstvo, poddůstojníky a praporčíky se využívá šedá barva.

Petr Homola převzal odznak Komando, blahopřejeme! Poručík Petr Homola ze Šternberka, který slouží u 43. výsadkového…

Zveřejnil(a) zzip dne Úterý 11. listopadu 2014

Existují samozřejmě výjimky u speciálních jednotek a u speciálních slavnostních uniforem, jako jsou například uniformy Hradní stráže nebo Vojenské hudby. Ale i jejich nositelé mají ve skutečnosti přiznané reálné vojenské hodnosti dle současně platného systému v AČR.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Armáda České republiky má dnes 20 hodností. Nejnižší je vojín a nejvyšší armádní generál. Tento systém hodností platí jak už jsme napsali výše od roku 2011. Do té doby byla česká armáda nechvalně známá v NATO jako armáda „šarží“, armáda bez mužstva. Náprava stavu byla pro mnoho tehdejších vojáků z povolání poněkud bolestná, protože s novým systémem tehdy mnozí z nich přišli o hodnost a snížil se jim plat.

Například tato poslední změna zrušila hodnost podporučíka, se kterou se setkávali v minulosti hlavně vojáci základní vojenské služby. Když se nový systém v české profesionální armádě zaváděl, armáda avizovala, že vojínem z povolání budou jen vojáci v základním výcviku. Po jeho absolvování se stanou svobodníky. To platí i dodnes.

Jaká systém hodností preferujete? Dnešní nebo ten z dob základní vojenské služby?

Zdroj: MOČR, Česká televize

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články