Hútíové opět zaútočili na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Ropná velmoc nedokáže útoky dronů a raket zastavit, jednat s povstalci nechce

Bezpečnost v oblasti Perského zálivu a těžba zdejší ropy a plynu jsou klíčové pro světovou ekonomiku. Narušení dodávek může vážně postihnout svět.

i Zdroj fotografie: Uživatel EdJF / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Saúdská Arábie, které vede koalici bojující v Jemenu proti vzbouřeným Hútíům podporovaným Iránem, má vážný problém. Opakovaně se ukazuje, že není schopna se bránit jejich útokům na strategická ropná zařízení v zemi. Minimálně některé drony a rakety dokážou obranou proniknout. Ukázalo se to naposledy 25. března, kdy se v plamenech ocitlo ropné zařízení v Džiddě.

Útok byl prý veden na více cílů

Obrovský požár, který na sebe poutal pozornost i kvůli závodům Formule 1, byl způsobený útokem raket a dronů. Hútíové uvedli, že poslali velký roj dronů opatřených výbušninami na několik zařízení saúdské státní ropné společnosti Aramco. Útočili údajně nejen na Džiddu, ale i na jiná místa v zemi včetně v Rijádu.

SAUDI ARAMCO STORAGE PETROLEUM FACILITY HIT BY HOUTHI ATTACK, CAUSING FIRE

Yemen’s Houthis said they launched attacks…

Zveřejnil(a) GMA News dne Pátek 25. března 2022

Naopak saúdská strana informovala, že se jí podařilo sestřelit jednu raketu a několik dronů. Událost v Džiddě, která si neměla vyžádat žádné oběti na životech, ale naznačuje, že nebyla zcela úspěšná. Zvláště drony mohou být velký problém, protože nemusí být příliš velké, a jsou tedy velmi obtížně zachytitelné pro protivzdušnou obranu. Pokud jich útočníci použijí velké množství v jednu chvíli, nemusí zahlcená obrana všechny zneškodnit.

Schopnost Hútíů zasahovat cíle v Saúdské Arábii je jednoznačně dílem íránského teokratického režimu. Bez podpory šíitského státu by Hútíové byli dávno poraženi. Situaci navíc komplikuje snaha americké diplomacie o novou jadernou dohodu s Teheránem, která přinesla i vyškrtnutí jemenských Hútíů ze seznamu teroristických organizací. Rijádu se to pranic nelíbí, ale zároveň se v Jemenu postupně dostává do slepé uličky.

V rove 2019 útok významně omezil těžbu

Zranitelnost Saúdské Arábie se ukázala již v roce 2019, kdy jemenští povstalci provedli podobný dronový útok na velká ropná zařízení Abkajk a Churajs. I když Saúdové naznačují, že útočit se mohlo i z území Íránu. Tehdy se jim podařilo dočasně snížit těžbu ropy v Saúdské Arábii o polovinu. Jiní producenti výpadek dokázali nahradit, v současnosti je ale situace jiná hlavně kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným na Rusko, které je významným producenty ropy.

V Jemenu již osm let probíhá krvavá občanská válka mezi vzbouřenými Hútíi a vládou Mansúra Hádího. Ten utekl do Saúdské Arábie, která sestavila koalici, aby ho podpořila. Většinu vojáků tvořili žoldnéři z asijských nebo afrických zemí. Koalici se podařilo obsadit Aden, ale značná část Jemenu odolává a konflikt je dlouhodobě zamrzlý. Vyžádal si již desetitisíce lidských životů následky bojů a hladomoru. Je považovaný za zástupnou válku mezi Saúdskou Arábií a Íránem, které reprezentují jiné druhy islámu.

Včera bylo vyhlášeno jednostranné příměří ze strany Saúdské Arábie, které je zdůvodněno blížícím se ramadánem a vytvořením klidnější atmosféry ohledně zanedlouho konaného summitu o válce v Jemenu. Hútíové se ovšem summitu neúčastní a příměří odmítají s tím, že dokud neskončí blokáda Jemenu, nemají jakákoli jednání smysl. V pozadí příměří lze spíše vidět bezradnost saúdského režimu, který si s konfliktem zjevně neví rady.

Íránem podporovaní Hútíové vytrvale kladou odpor arabské sunnitské koalici, a navíc celý problém kazí Arábii vztah se Spojenými státy. Monarchie je známá tím, že má dost peněz k financování armády, ale velmi malé lidské zdroje. Není sto intervenovat v Jemenu dostatečně agresivně, aby neúnavné Hútíe porazila. V této situaci hrozí, že se tato válka stane jedním z dalších zamrzlých konfliktů na planetě.

Jak moc mohou drony ohrozit světovou těžbu ropy?

Zdroj: CNN

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články